HIFK-legenda Lennart Petrell paljastaa: Nämä kolme Liiga-seuraa tarjosivat kilpailevaa sopimusta – ”Silloin oli tosi lähellä”

HIFK-paidassa pitkän uran tehnyt Lennart Petrell paljastaa omassa Liigalize-podcastissaan saaneensa sopimustarjouksia myös kolmelta muulta Liiga-seuralta.
Varsinkin pelaaminen Jokerit-paidassa oli jossain vaiheessa jopa lähellä toteutua.
– Kauden 2005-06 kauden jälkeen mulla loppui sopimus. Se oli ainoa kerta, kun mä oikeesti harkitsin vakavissani muualle menemistä. Silloin oli useampi jengi kiinnostunut. Ässät ja Tappara – ja niistä Tappara oli vielä lähempänä, Petrell muistelee.
– Ehkä se Helsinki ja kotona pysyminen kiinnosti siinä Jokerit-hommassa. Palkkaneuvottelut oli menossa siihen, että muualta tarjotaan hyvän Liiga-pelaajan palkkaa, ja HIFK:ssa hyvän junioripelaajan palkkaa. Pitkälti toistasataa tonnia oli eroa kahden vuoden diilillä. Mä otin sen itteeni, Petrell myöntää.
– Silloin (siirto) oli tosi lähellä. Mulla oli deadline asetettuna IFK:lle. Taisin 60 tonnia ottaa lopulta takkiin, mutta ehkä se tuli myöhemmin korkojen kera takaisin, HIFK-legenda päättää.
LUE MYÖS: HIFK-ikoni Lennart Petrell paljastaa hienoimman NHL-muistonsa: ”Kun se eka liksa pamahtaa tilille…”
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- KalPa oli tyly vieras Lappeenrannassa! SaiPa selkä seinää vasten
- NHL-pelaajat ovat puhuneet: tässä on kolme sarjan parasta kiekkoilijaa
- NHL-ykkösvaraus solmi pitkän jatkosopimuksen – ”Käänteentekevä pelaaja”
- Kohuhyökkääjä lähtee – HIFK näytti ovea kahdelle pelaajalle
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Tulikuuma Sebastian Aho tulitti Carolinan jatkoon – teki historiallisen tempun
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov