HIFK-ikoni Lennart Petrell paljastaa hienoimman NHL-muistonsa: ”Kun se eka liksa pamahtaa tilille…”
Liiga-seura HIFK:n seuraikoni Lennart Petrell kertaa YLE Areenan Unelmia ja kiekkohommia -podcastissa ensimmäistä NHL-kauttaan 2011-12, jolloin mies murtautui Edmonton Oilersin pelaavaan kokoonpanoon 60 runkosarjapelissä.
Debyyttikaudellaan tehot 4+5=9 iskenyt ”Lennu” paljastaa hetken, jolloin NHL-ammattilaisuus iski ensimmäisen kerran todenteolla tajuntaan.
– Kyllä se on varmaan se eka liksa kun pamahtaa… Siellä maksetaan pelkästään runkosarjan ajalta palkkaa. Täällä ollaan totuttu ympärivuotiseen palkkaan, joka tulee 12 kuukauden ajan kerran kuussa.
– Kyllä se pamahti. En muista paljon (summa oli), mutta oli se aika sellanen ”oho, onpas paljon rahaa” -hetki. Pelasin kuitenkin lähes minimisopimuksella.
Pelilliseltä kantilta katsottuna pieni rooli NHL:ssä ei tarjonnut Petrellille uran hienoimpia elämyksiä.
– Oli pelejä, joissa pelaat 3-4 minuuttia ja sit katsot ympärille kun siellä on 20 000 ihmistä, jotka on enemmän messissä siinä pelissä kuin sä itse, kun seurailet siellä jotain mainoksia ja yhtäkkiä sut komennetaan kentälle selviytymään, Petrell muistelee NHL-arjen karumpaa puolta.
Kuuntele Petrellin haastattelu kokonaisuudessaan täältä.
- HIFK:n pelissä tapahtui selvä muutos – kapteeni Iiro Pakarinen paljastaa syyn
- IS: Mikko Rantasen NHL-päätöksellä hurja hinta – ”Olen noustelainen nöyrä ukko”
- Ilveksen sarjasikailija iski jälleen – lensi suihkuun paikallispelissä
- Tappara teki kovan kiinnityksen – mestarikapteenille pitkä jatkosopimus
- Venäjän MM-paluu mutkistuu – venäläismedia nosti Suomen tikunnokkaan
- Kalervo Kummolalta kovaa tekstiä Venäjän MM-paluusta – yksi asia pöyristyttää
- Venäläiset riemuitsevat MM-kisapäätöksestä
- MM-kisojen isäntämaa jyrähti Venäjän paluusta: ”Vastustamme”
- Suomalaishyökkääjä taklasi maanmiestään päähän ja lensi suihkuun Ruotsissa – menetti malttinsa: ”Hän on aivan raivoissaan”
- Tapparalle karmea takaisku – Ilves-ottelun alla täysi painajainen!
- IL: Suurseura otti yhteyttä Olli Jokiseen – nyt uusi suunta alkaa hahmottua
- Urheilucast: Jori Lehterä avasi oven Liigan mestarisuosikille – tämä ratkaisee kaiken!
- IS: Olli Jokista viedään Jokereihin – ”On selvä homma”
- Sami Kapanen sai tarpeekseen – nyt tuli poikkeuksellisen kovaa tekstiä Liigasta!
- Sopimus julki – Hannes Björnisen tulevaisuus ratkesi
- IL: Jukka Jalosen uusi työ paljastui
- Lähes 300 AHL-ottelun puolustaja siirtyy Liigaan!
- Ilvekseen haluaa kaksi paluumuuttajaa – Raimo Helminen avainasemassa!
- Lehtitieto: Liiga-seura menettää pistetykkinsä – uusi seura jo selvillä!
- IS: HIFK kaappaamassa kilpailijan päävalmentajan – neuvottelut jo pitkällä!