Saako Naisleijonien matkasta poistua jatkossa kesken maajoukkuetapahtuman? Joukkueessa on vedetty tällainen linja: “Käsittelimme sen asian, varmasti rima on korkeampi “
HELSINKI. Jääkiekon vuoden 2022 naisten MM-kisat olivat Suomelle karmaiseva pettymys, kun sinivalkoiset jäivät elo-syyskuun turnauksessa historiallisen huonosti kuudenneksi.
Suomi hävisi puolivälierässä yllättäen Tshekille, sijoitusottelussa 5-8 se kaatoi Unkarin vaivoin 3-2 ja sijoitusottelussa 5-6 Japani oli parempi jalkapalloluvuin 1-0.
Missä Naisleijonat menee nyt? Päävalmentaja Juuso Toivola puhui menneestä ja tulevasta maanantaina Suomen jääkiekkomaajoukkueiden yhteisessä mediatapaamisessa.
– Asiat on hyvä analysoida, mutta samalla katsoa tulevaisuuteen, ettei jäädä menneeseen kiinni.
– Kaikki käymämme keskustelut suuntaavat eteenpäin, että lähtisimme nauttimaan jääkiekosta ja käyttämään meidän vahvuuksia hyväksemme. Ja tekemään hyvää lopputulosta.
Syksyn MM-kisojen yksi kohuaihe oli tähtipelaaja Susanna Tapanin vierailu tuttavansa häissä kesken turnauksen.
– Käsittelimme sen asian, varmasti rima on korkeampi jatkossa poissaoloihin. Olemme pohtineet, että mikä olisi jatkossa (linja), Toivola valaisi.
– Lähtökohtaisesti leijonapaita on se, mistä taistellaan ja ollaan mukana alusta loppuun asti. Voi tulla yllättäviä juttuja, läheisten hautajaisia – ja ollaanko silloin harjoitusleirillä, ollaanko EHT:llä, ollaanko MM-kisoissa? Vastaus kysymykseen on se, että asia käydään läpi tapauskohtaisesti, mutta rima on korkeampi.

Seuraavat MM-kisat pelataan tuoreimpien tietojen mukaan joskus ensi keväänä. Mitkä asiat ovat nyt kehityskohteita?
– Meidän yhteinen tekeminen ja eläminen, jotta kasvetaan nopeammin joukkueeksi.
– Meillä oli paljon pelaajia kesä-heinäkuussa, se tiivistyminen joukkueeksi.
Tappiot Unkarille ja Japanille MM-kisoissa eivät kaiketi olleet kuitenkaan mitään katastrofeja, kun katsotaan nimenomaan numeroiden taakse. Pitää muistaa sekin, että vain puolisen vuotta aiemmin Suomi otti Pekingin olympiajäillä Kiinassa upean pronssin.
– Kun ajatellaan pelillisesti ja kiekon hallinnallisesti, niin pelit meni meille siinä valossa selkeästi. Usko ja henkinen vahvuus pitää kääntää jatkossa eduksi.
– Edelleen sanon, että peleissä oli paljon hyvää niitä katsoessa livenä ja jälkikäteen. Oli elementit voittaa pelit, Toivola pähkäili.
Naisleijonien seuraava tapahtuma on marraskuun EHT-turnaus, jonka pelipaikkakunnat ovat Heinola, Turku ja Vantaa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Pittsburgh Penguins teki rajun ratkaisun: Entinen NHL-tehopuolustaja pihalle
- Paljastus: Aatu Räty oltiin lähellä vaihtaa NHL-tehomieheen – seura torppasi siirron
- Kärppien NHL-varaus: uusi seura
- NHL:ssä tärähti jättitreidi: Edmonton Oilers hankki uuden ykkösmaalivahdin!
- Mestiksen ensi kauden sarjajärjestelmästä uutta tietoa – näin pelataan
- IL: TPS:n Leijonat-hyökkääjä loikkaa Kärppiin!
- Valtteri Filppulan pelinumero jäädytetään – Jokerit-pomolta huima Liiga-väite!
- IL: Olli Jokiselle tuttu huippupelaaja siirtyy HIFK:hon!
- IS: Jokerit teki jälleen kovan ryöstön SaiPasta!
- Neuvottelut käynnissä – SHL:n viime kauden ykkösnimi matkalla Liigaan?
- Yle: Jan-Mikael Järvinen lähtee Ässistä – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- Leijonat: yllätysnimi mukaan!
- Yllätyspäätös: Entinen Liiga-tähti lopettaa uransa 28-vuotiaana!
- Jokerit rysäytti uuden hankinnan: Haaviin HIFK:n jättänyt puolustajajärkäle
- Vapaille markkinoille kova nimi: Tapparasta tuttu NHL-veteraani sai monoa Pohjois-Amerikassa
- Toimittaja: TPS-flopin sopimus revitty – tässä uusi seura?
- HS: Liigan pistehirmu siirtyy Jokereihin!
- TPS iski tiskiin uuden pelaajahankinnan!
- IL: Nuorten Leijonien suurin tähti jää pois MM-kisoista?
- Urheilucast: Jokerit valmistelee nimekästä hankintaa – HIFK:n ex-tähtipelaaja kiikarissa