Saako Naisleijonien matkasta poistua jatkossa kesken maajoukkuetapahtuman? Joukkueessa on vedetty tällainen linja: “Käsittelimme sen asian, varmasti rima on korkeampi “
HELSINKI. Jääkiekon vuoden 2022 naisten MM-kisat olivat Suomelle karmaiseva pettymys, kun sinivalkoiset jäivät elo-syyskuun turnauksessa historiallisen huonosti kuudenneksi.
Suomi hävisi puolivälierässä yllättäen Tshekille, sijoitusottelussa 5-8 se kaatoi Unkarin vaivoin 3-2 ja sijoitusottelussa 5-6 Japani oli parempi jalkapalloluvuin 1-0.
Missä Naisleijonat menee nyt? Päävalmentaja Juuso Toivola puhui menneestä ja tulevasta maanantaina Suomen jääkiekkomaajoukkueiden yhteisessä mediatapaamisessa.
– Asiat on hyvä analysoida, mutta samalla katsoa tulevaisuuteen, ettei jäädä menneeseen kiinni.
– Kaikki käymämme keskustelut suuntaavat eteenpäin, että lähtisimme nauttimaan jääkiekosta ja käyttämään meidän vahvuuksia hyväksemme. Ja tekemään hyvää lopputulosta.
Syksyn MM-kisojen yksi kohuaihe oli tähtipelaaja Susanna Tapanin vierailu tuttavansa häissä kesken turnauksen.
– Käsittelimme sen asian, varmasti rima on korkeampi jatkossa poissaoloihin. Olemme pohtineet, että mikä olisi jatkossa (linja), Toivola valaisi.
– Lähtökohtaisesti leijonapaita on se, mistä taistellaan ja ollaan mukana alusta loppuun asti. Voi tulla yllättäviä juttuja, läheisten hautajaisia – ja ollaanko silloin harjoitusleirillä, ollaanko EHT:llä, ollaanko MM-kisoissa? Vastaus kysymykseen on se, että asia käydään läpi tapauskohtaisesti, mutta rima on korkeampi.

Seuraavat MM-kisat pelataan tuoreimpien tietojen mukaan joskus ensi keväänä. Mitkä asiat ovat nyt kehityskohteita?
– Meidän yhteinen tekeminen ja eläminen, jotta kasvetaan nopeammin joukkueeksi.
– Meillä oli paljon pelaajia kesä-heinäkuussa, se tiivistyminen joukkueeksi.
Tappiot Unkarille ja Japanille MM-kisoissa eivät kaiketi olleet kuitenkaan mitään katastrofeja, kun katsotaan nimenomaan numeroiden taakse. Pitää muistaa sekin, että vain puolisen vuotta aiemmin Suomi otti Pekingin olympiajäillä Kiinassa upean pronssin.
– Kun ajatellaan pelillisesti ja kiekon hallinnallisesti, niin pelit meni meille siinä valossa selkeästi. Usko ja henkinen vahvuus pitää kääntää jatkossa eduksi.
– Edelleen sanon, että peleissä oli paljon hyvää niitä katsoessa livenä ja jälkikäteen. Oli elementit voittaa pelit, Toivola pähkäili.
Naisleijonien seuraava tapahtuma on marraskuun EHT-turnaus, jonka pelipaikkakunnat ovat Heinola, Turku ja Vantaa.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Otto Kivenmäki: uusi seura selvisi!
- Olli Jokisesta paljastui kiusallinen tilasto
- Jokereiden finaalivastustaja saa lainavahvistuksen Liigasta
- Liigan pudotuspeliennakko – KooKoo & Pelicans: Onnistuvatko lahtelaiset taas mahdottomassa?
- Urheilucast: Tappara teki kovan ryöstön Raimo Helmisen SaiPasta!
- Joona Luoto: Tappara-huhussa jymykäänne – AL: iso paljastus tulevasta osoitteesta
- Ei ole totta – Sidney Crosbyn tilanteessa karu käänne NHL:ssä!
- Urheilucast: Ei pelkästään Harri Pesonen – JYP hieroo myös toista siirtopommia!
- Olli Jokiselta suoraa puhetta: ”Aina ei kannata olla niin rehellinen”
- Artturi Lehkonen: loistouutinen!
- Urheilucast: TPS painoi järisyttävät sopimukset pöytään – Aatos Koivun osoite selvisi
- Urheilucast: Tappara-pomo lensi Pohjois-Amerikkaan – tähtäimessä kova hankinta!
- NHL:ssä ruma tappelu – joukkuekaveri itki, kommentaattori voivotteli
- Lehti: Tappara on naaraamassa hirmuvahvistuksen?
- Nyt jysähti – IS: Harri Pesonen palaa Liigaan!
- Urheilucast: Leijonilta uskomaton ilmoitus Liigan supertähdelle – ”Pelkuruutta”
- Podcast-väite: HIFK:n hyökkääjä loikkaa KalPan leiriin!
- Kilpavarustelu jatkuu – kahta kovaa nimeä houkutellaan Liigaan!
- Joukkue uusiksi: Vaasan Sport teki suursiivouksen – 12 pelaajaa jättää seuran
- Lähde: Alex Lintuniemi palaa Liigaan!