Saako Naisleijonien matkasta poistua jatkossa kesken maajoukkuetapahtuman? Joukkueessa on vedetty tällainen linja: “Käsittelimme sen asian, varmasti rima on korkeampi “
HELSINKI. Jääkiekon vuoden 2022 naisten MM-kisat olivat Suomelle karmaiseva pettymys, kun sinivalkoiset jäivät elo-syyskuun turnauksessa historiallisen huonosti kuudenneksi.
Suomi hävisi puolivälierässä yllättäen Tshekille, sijoitusottelussa 5-8 se kaatoi Unkarin vaivoin 3-2 ja sijoitusottelussa 5-6 Japani oli parempi jalkapalloluvuin 1-0.
Missä Naisleijonat menee nyt? Päävalmentaja Juuso Toivola puhui menneestä ja tulevasta maanantaina Suomen jääkiekkomaajoukkueiden yhteisessä mediatapaamisessa.
– Asiat on hyvä analysoida, mutta samalla katsoa tulevaisuuteen, ettei jäädä menneeseen kiinni.
– Kaikki käymämme keskustelut suuntaavat eteenpäin, että lähtisimme nauttimaan jääkiekosta ja käyttämään meidän vahvuuksia hyväksemme. Ja tekemään hyvää lopputulosta.
Syksyn MM-kisojen yksi kohuaihe oli tähtipelaaja Susanna Tapanin vierailu tuttavansa häissä kesken turnauksen.
– Käsittelimme sen asian, varmasti rima on korkeampi jatkossa poissaoloihin. Olemme pohtineet, että mikä olisi jatkossa (linja), Toivola valaisi.
– Lähtökohtaisesti leijonapaita on se, mistä taistellaan ja ollaan mukana alusta loppuun asti. Voi tulla yllättäviä juttuja, läheisten hautajaisia – ja ollaanko silloin harjoitusleirillä, ollaanko EHT:llä, ollaanko MM-kisoissa? Vastaus kysymykseen on se, että asia käydään läpi tapauskohtaisesti, mutta rima on korkeampi.

Seuraavat MM-kisat pelataan tuoreimpien tietojen mukaan joskus ensi keväänä. Mitkä asiat ovat nyt kehityskohteita?
– Meidän yhteinen tekeminen ja eläminen, jotta kasvetaan nopeammin joukkueeksi.
– Meillä oli paljon pelaajia kesä-heinäkuussa, se tiivistyminen joukkueeksi.
Tappiot Unkarille ja Japanille MM-kisoissa eivät kaiketi olleet kuitenkaan mitään katastrofeja, kun katsotaan nimenomaan numeroiden taakse. Pitää muistaa sekin, että vain puolisen vuotta aiemmin Suomi otti Pekingin olympiajäillä Kiinassa upean pronssin.
– Kun ajatellaan pelillisesti ja kiekon hallinnallisesti, niin pelit meni meille siinä valossa selkeästi. Usko ja henkinen vahvuus pitää kääntää jatkossa eduksi.
– Edelleen sanon, että peleissä oli paljon hyvää niitä katsoessa livenä ja jälkikäteen. Oli elementit voittaa pelit, Toivola pähkäili.
Naisleijonien seuraava tapahtuma on marraskuun EHT-turnaus, jonka pelipaikkakunnat ovat Heinola, Turku ja Vantaa.
LUE MYÖS:
- Matias Maccellilta tulikuuma debyytti uudessa seurassa – yhteispeli superteinin kanssa toimii
- HIFK: tähtihankinta sivuun
- Patrik Laine ei halua mihin tahansa NHL-seuraan – ”Nirso”
- Suomalaisduo ihastutti NHL:ssä – ratkoi voiton Edmontonille
- Tästä syystä Jokerit hyllytti tähtensä – Tomek Valtonen IS:lle: ”Tosi yksinkertaista”
- Mikael Granlund valittiin kapteeniksi NHL:ssä – GM hehkutti vuolaasti
- Missä pelit jatkuvat? Kolme suomalaista siirtolistalle NHL:ssä
- Näkökulma: Pelastiko flunssa Tomek Valtosen?
- Jokerifaneilta näyttävä viesti päävalmentaja Tomek Valtoselle
- Jokereilta kova temppu katsomoon heitetyille tähdille!
- MTV Urheilu: Jori Lehterän tilanteesta uusi tieto – nyt tuli suoraa tekstiä: ”Asiat ovat tosi huonosti”
- IS: Nyt tuli tieto Jori Lehterästä – tämä on hänen suunnitelmansa
- Näkökulma: Olisiko tästä miehestä Jokereiden pelastajaksi?
- Näkökulma: Jori Lehterä sai tarpeekseen HIFK:sta
- Urheilucast: Liigan suurseura haluaa Jori Lehterän – ”Kääntää kaikki kivet”
- Uusi mies sisään, floppi sai lähteä – Jokerit teki rajun ratkaisun
- Urheilucast: Nämä Liiga-seurat havittelevat Jori Lehterää – ”On tehnyt jo konkreettisen tunnustelun”
- Konsta Helenius saapui NHL-leirille – valmentajalta huomio MM-sankarin kunnosta: ”Selvästi”
- Urheilucast: Tappara virittelee isoa hankintaa – ”Euroopan-tason laatuhyökkääjä”
- Jori Lehterä jäi pois – HIFK nosti uuden nimen parrasvaloihin