Ex-liigasentteri avautuu vakavista ongelmistaan – hävisi miljoona euroa: ”Elin 10 vuotta kaksoiselämää”
Pelaajauransa kaudella 2017-18 päättynyt Jarkko A. Immonen kertoo Jääkiekon Pelaajayhdistyksen tiedotteessa olleensa pitkään peliriippuvainen.
Entinen keskushyökkääjä kertoo avoimesti hävinneensä pelaamalla noin miljoona euroa.
– Tienasin 7000 euroa kuussa käteen, mutta silti minun piti ottaa lainaa pelaamiseen. Se kertoo, että peliongelma oli iso. Summat olivat oikeasti isoja ja olen hävinnyt pelaamiseen noin miljoona euroa. Hyvistä palkoista käteen on jäänyt pieni summa velkaa.
– Kaikki alkoi nettipokerista, mutta sen pelaaminen oli liian hidastempoista. Siirryin nettikasinoiden rullapeleihin ja alkuun se oli pelikavereiden kanssa hauskaa pelaamista pienillä summilla. Kun palkkataso alkoi nousta, samalla nousi panokset. Sitten pelaaminen alkoi lähteä käsistä, Immonen kertoo.
Immosen pelaaminen pysyi vuosien ajan salassa, eivätkä läheisetkään tienneet tilanteen vakavuutta. Lopulta KooKoossa pelatessaan osa hyökkääjän palkasta alkoi menemään ulosottoon.
– Mentaliteetti oli pitkään se, että kaikki tappiot pitää voittaa takaisin. Kerran voitin 24 000 euroa ja jaoin siitä muutamia tonneja läheiselleni. Hain vielä pitkään jackpotia, jolla voisin kuitata kaikki velat. Sitä voittoa ei ikinä tullut.
Immonen eli pitkään kaksoiselämää
Immoselle viimeinen niitti oli se, kun vaimo halusi nähdä miehensä tiliotteen.
– Sitten tiesin, että peli on menetetty. Elin noin 10 vuotta kaksoiselämää ilman, että kukaan tiesi. Kaikki näkivät vain sen kulissin. Se on jopa sairasta, miten hyvin pystyin pelaamaan hyvällä tasolla ja pitämään kulissia yllä.
Lopulta Immonen päätti hankki apua. Hän oli yhteydessä Pelaajayhdistyksen toiminnanjohtajana toimineeseen Jarmo Saarelaan. Immoselle tarjottiin avominnehoitoa ja hän suostui hoitoon, joka kustannettiin Jääkiekkoilijoiden Koulutus- ja Ammatinedistämissäätiön kautta.
– En ole ylpeä peliriippuvuudesta. Sitä pidetään yleisesti heikkoutena, vaikka se onkin sairaus. Lätkämaailmassa on ollut sellainen ilmapiiri, että pitää olla kovis, eikä saa näyttää heikkouksia.
– Tärkeintä on päästä puhumaan asiasta, eikä se ole maailmanloppu. Peliriippuvuus on asia, mihin voi vaikuttaa ja minkä voi estää. Puhuminen on vaikeaa, mutta se auttaa todella paljon, Immonen huomauttaa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Urheilucastilta hurja väite: HIFK:n urheilupomoksi hakenut todellinen yllätysnimi!
- IL: Liigan parhaalle tuomarille monoa: ”Ei asiaa muuten perusteltu”
- Edmonton sai viimein floppihyökkääjänsä kaupatuksi!
- NHL:ssä tehtiin jättikauppa! Olli Määttä vaihtaa maisemaa
- Jarmo Kekäläinen rysäytti siirtopommin – NHL-supertähti matkalla Buffaloon!
- Sergei Bobrovski lähdössä? Florida teki yllätysliikkeen
- Lähde: Peetro Seppälä siirtyy Liigan huippuseuraan!
- Mikko Rantasen Dallas leipoi vaihtokaupan – kolossimainen vahvistus!
- Se oli siinä – Florida Panthers heitti hanskat tiskiin, supertähti kaupan!
- Petr Kodytek: uusi seura!
- PP: Tappara valmistelee siirtorajapäivän isointa pommia!
- Semir Ben-Amor pidätettiin – ex-kohupelaaja kommentoi rajua rikosepäilyä Seiskalle
- Lähde: Jarmo Kekäläinen iski pöytään järisyttävän tarjouksen – Konsta Helenius osana jättitreidiä
- Petr Kodytek: uusi seura!
- Karri Kivi MTV:llä: tässä Tapparan ykköshaastaja kevääseen: ”Ihanteellinen moodi”
- Paljastus: Matias Maccelli NHL-huippuseuran kiikarissa – Toronto torppasi siirron
- Eeli Tolvanen NHL:n siirtospekulaatioissa – nyt kajahti iso uutinen
- Se oli siinä – Florida Panthers heitti hanskat tiskiin, supertähti kaupan!
- JYP iski tiskiin uuden hyökkääjähankinnan – kiinnitti Mestiksen tehomiehen
- Lehti: Ville Peltonen matkalla todelliseen huippupestiin!