Tiesitkö? Mestiksessä pelikieltoa saanut konkari palasi kaukaloon kolmen välivuoden jälkeen – ”Tauko ei kyllä kolmelta vuodelta tunnu”

Mestiksen nettisivuilla kerrottiin, että IPK:n hyökkääjä Henri Kivioja on saanut yhden ottelun lisärangaistuksen K-Vantaa-matsin tapahtumien johdosta.
Konkari taklasi vantaalaispelaajaa keskialueella kovasti, ja tuo niitti johti lauantaina ulosajoon. 36-vuotias pelaaja sai 5+20-minuuttisen rangaistuksen toisen erän lopulla.
Tällä kaudella seitsemässä pelissä kaksi maalia iskeneen iisalmelaisen kiekkoilijatarina ei ole mikään tavanomaisin.
Hän palasi Mestikseen – ja ylipäätään niin sanotuille oikeille peleille – täksi kaudeksi pelattuaan viimeksi kaudella 2018-19. Ennen kolmea välikautta Kivioja pelasi tuolla mainitulla sesongilla vain neljä matsia.
IPK kertoi kesällä tiedotteessaan, että Kivioja teki joukkueen kanssa ensiksi kuukauden mittaisen koeaikasopimuksen. Se johti lopulta vuoden mittaiseen lappuun.
– Tryout osoitti, että Kivioja pystyy edelleen pelaamaan tällä tasolla. Henkan tavaramerkit, eli hyvä fyysinen peli ja vahvat taklaukset, ovat yhä kunnossa, joukkueen GM Jarmo Ylisipola sanoi aiemmin syksyllä.
– Kirkkain mielin olen uuteen kauteen kolmen välivuoden jälkeen tulossa. Tauko ei kyllä kolmelta vuodelta tunnu, kun on pelannut korkeatasoista harrastekiekkoa Makkaralahden Ässissä tämän ajan, Kivioja puolestaan veisteli syyskuussa.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- HIFK palkkasi uuden toimitusjohtajan
- Huipputulos! KalPa takoi komeat voitot
- Jukka Jalonen valitsi ensimmäiset pelaajat olympialaisiin – mukana Liigasta tuttu nimi
- Lähde: TPS ja Kärpät kamppailevat jättivahvistuksesta!
- Kärpät nappasi vahvistuksen NHL-seurasta!
- Olympiavalinnat julki – Ruotsi pisti pöytään melkoisen yllätyksen!
- Kuusi nimeä valittu! Tässä ovat Suomen olympiajoukkueen ensimmäiset pelaajat
- Winnipeg ja Colorado juonivat jättitreidiä siirtotakarajalla – tähän kaikki kaatui
- Leijonat-pelaaja sai NHL-diilin!
- Lehti: Michael Jolyn uusi seura selvisi!
- MTV: Tämä seura haluaa nyt Liigaan – ”Panostettu 20 miljoonaa”
- AL: Henrik Haapala siirtyy Liigaan – tässä uusi seura
- NHL jää taakse – suomalaisvahti siirtyy Liigaan!
- Kaleva: Kultaleijona neuvottelee sopimuksesta Kärppien kanssa
- Expressen: Tässä on Kärppien lupaama pelaajahankinta
- Entisen Liiga-tähden sopimus purettiin Sveitsissä!
- Tappara saamassa huippuvahvistuksen NHL:stä
- Huhumylly käy kuumana: onko tässä Brad Marchandin seuraava osoite NHL:ssä?
- Urheilucast: Jättipalkkaa nauttineen Tommi Tikan Kärpät-diilistä iso paljastus
- Lähde: Tässä Liigan pistelingon uusi joukkue