TPS teki kaksi pelaajakiinnitystä – huippuvahti jatkaa!
TPS julkisti torstaina kaksi sopimusuutista seuran YouTube-kanavalla järjestetyssä kauden 2025-26 välikatsauksessa.
Turkulaisseura on solminut jatkosopimukset maalivahti Eetu Mäkiniemen sekä puolustaja Ruben Rafkinin kanssa. Mäkiniemen sopimus kattaa ensi kauden ja Rafkinin sopimus on kaksivuotinen.
Mäkiniemi, 26, siirtyi täksi kaudeksi TPS:ään pelattuaan neljä viime kautta Pohjois-Amerikassa, jossa hän sai tililleen muun muassa kaksi NHL-ottelua San Jose Sharksissa. Mäkiniemi on pelannut tällä kaudella TPS:ssä 22 ottelua torjuntaprosentilla 90,3.
– Joka ilta hän antaa meille mahdollisuuden voittaa. On todella hienoa, että hän halusi jäädä TPS:ään. Olimme jo hyvissä ajoin sitä mieltä, että luotamme häneen ja tiedämme, mitä hän voi meille antaa myös ensi kaudella, joka on meille tärkeä kausi. Uskon, että kiinnostusta olisi ollut muuallakin, mutta se, että hän halusi jatkaa täällä, kertoo paljon. Kyseessä on meille todella tärkeä ja iso uutinen, TPS:n urheilujohtaja Mika Suoraniemi toteaa tiedotteessa.
Rafkin, 24, on TPS:n oma kasvatti. Hän palasi täksi kaudeksi seuraan pelattuaan viime kauden Tapparassa ja Örebrossa. Rafkin on viimeistellyt tällä kaudella 41 otteluun tehot 1+11.
– Ruben on ottanut selkeitä askeleita henkisellä puolella. Hänellä on halu kehittyä ja mennä urallaan eteenpäin. Hän uskoo, että pystyy menestymään täällä, ja molemmin puolin oli helppo nähdä, että yhteinen matka jatkuu. Lisäksi Ruben edustaa paikallisuutta ja turkulaisuutta joukkueessamme ja sekin on tärkeää, Suoraniemi linjaa tiedotteessa.
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Rasmus Ristolaiselta suorat sanat jään kunnosta
- Näillä ketjuilla Leijonat harjoitteli Milanossa!
- Kapteenisto julki – tämä mies johtaa Leijonia olympialaisissa!
- Leijonien olympiatähti ei kelpaa kellekään NHL:ssä – karu paljastus kulisseista
- Yllätyskäänne: Max Westergård vaihtaa seuraa!
- AL: Pistetykki Dylan Fabre loikkaa kilpailijan leiriin Liigassa!
- Leijonien joukkueenjohtaja Mika Kortelainen häkeltyi 4 Nations -turnauksesta: ”Se oli järjetöntä”
- Konsta Helenius palasi farmiin ryminällä – kovat tehot!
- Mikko Lehtonen, riittääkö taso jos vastaan tulee McDavidia ja MacKinnonia?
- Suomi kaukana kärjestä! Tässä ovat olympialaisten TOP 5 -maalivahtiosastot
- Lähde: Huippuvireinen ruotsalaisvahti suuntaa Liigaan
- IL: Olli Juolevi jättää Tapparan – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- Markus Oden palaa Suomeen – uusi seura selvillä
- Nyt puhuu Leevi Teissala – tästä syystä jättää TPS:n
- Lähde: Lars Bryggman palaamassa Liigaan – tässä miehen uusi osoite!
- Toimittaja: Jokerit-tähdeltä yllätyspäätös – jättää seuran!
- Patrik Laine kaupan – Montreal valmis maksamaan hurjan hinnan!
- NHL-megalupaus Gavin McKenna: 20 vuoden vankeus uhkaa!
- Paljastus Artemi Panarinista: Hylkäsi poskettoman tarjouksen toiselta NHL-seuralta
- Tyly päätös: Harri Pesoselle näytettiin ovea – paluu Liigaan?