Liiga-karsinnat takaisin? IS: Liiga-pomo: ”Aikaa miettiä rauhassa koko sarjajärjestelmää”

Jokereiden tarina matkalla takaisin Liigaan on ollut täynnä töyssyjä. Nyt joukkueen taustalla häärivät mysteerirahoittajat, joten Liiga päätti viheltää aikalisän. Jatkossa Liigaan tullaan vain Mestiksen kautta.
Kärppien toimitusjohtaja Tommi Virkkunen kommentoi Jokerit-tapausta Ilta-Sanomien haastattelussa.
– Keskustelu Jokereiden ympärillä kävi ehkä jo liiankin kovilla kierroksilla. Nyt otettu aikalisä tuli hyvään paikkaan ja kaikki ratkaisut voidaan tehdä kiirehtimättä kaikkien kannalta oikeudenmukaisesti ja tasapuolisesti, Virkkunen kommentoi.
– Loppuvaiheessa itselleni ja varmaan monelle muullekin oli epäselvää, että minkälainen taustaorganisaatio Jokereille liigapaikkaa tänä syksynä oikein olisi hakemassa.
Liiga tiedotti samalla, että myös Kiekko-Espoo tähyää takaisin Liigaan. Jos Jokerit sekä Kiekko-Espoo onnistuisivat suunnitelmissaan, Liigassa olisi 17 joukkuetta. Virkkusen mukaan määrä aiheuttaisi sen, että sarjajärjestelmä pitäisi miettiä rauhassa uudelleen. Nykyinen systeemi ei välttämättä ole paras vaihtoehto.
– Tämän hetken Jääkiekkoliiton ja Liigan sopimuksen mukaan maksimi on käsittääkseni 16 joukkuetta. Nyt tehty päätös antaa aikaa miettiä rauhassa myös koko Suomi-kiekon sarjajärjestelmää. Mikä on joukkuemäärä tulevaisuudessa Liigassa, Mestiksessä ja pelataanko niiden välillä mahdollisesti jotain karsintoja? Virkkunen miettii.
– Tulevien ratkaisujen tekeminen on sen jälkeen paljon helpompaa, kun tiedetään, miten ja millä ehdoilla mihinkin sarjaan voi päästä, nousta tai osallistua.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Sami Niku löysi uuden seuran – siirtyy Sveitsin liigan tähtisikermän riveihin
- Patrik Laineen kausi päättyi – toimittajalta viiltävä arvio: ”Verhot vedetty kiinni”
- Patrik Laineen loukkaantumisesta uutta tietoa
- KalPa oli tyly vieras Lappeenrannassa! SaiPa selkä seinää vasten
- NHL-pelaajat ovat puhuneet: tässä on kolme sarjan parasta kiekkoilijaa
- NHL-ykkösvaraus solmi pitkän jatkosopimuksen – ”Käänteentekevä pelaaja”
- Kohuhyökkääjä lähtee – HIFK näytti ovea kahdelle pelaajalle
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov