Tiesitkö? Pikkuleijonat ylsi todella harvinaiseen saavutukseen kovassa turnauksessa

Pikkuleijonat ylsi viikonloppuna todella harvinaiseen urotekoon, kun Suomi otti alle 18-vuotiaiden kansainvälisessä Hlinka Gretzky Cupissa pronssia.
Pronssimatsissa kaatui Tshekki maalein 3-1, ja mitali oli Suomelle turnaushistoriassa vasta viides. Sinivalkoisilla on kautta aikain kaksi hopeaa ja kolme pronssia.
Suomi jäi viime ja sitä edellisessä tapahtumassa neljänneksi, edellinen mitali on vuodelta 2012. Silloin Pikkuleijonat taipui finaalissa Kanadalle.
– Hieno aloitus kaudelle. Kova turnaus ja arvokas saavutus. Näimme, että olemme tällä joukkueella hyvissä asetelmissa jatkoa ajatellen. Iso kiitos pelaajille, Suomen luotsi Lauri Merikivi sanoi Jääkiekkoliiton nettisivuilla.
– Pitkä turnaus ja maailman muiden kärkimaiden kohtaaminen lyhyessä ajassa nosti esiin myös asioita, joissa voimme olla parempia. Jaksaminen, kamppailupelaaminen ja sen jälkeen pelin jatkaminen sekä maalinteon tehokkuus ovat osa-alueita, joihin meidän kannattaa kiinnittää huomiota.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Näin NHL-supertähti muuttaisi pudotuspelijärjestelmää: ”Juttu, josta tykkäisimme”
- NHL-legenda Eddie Giacomin on kuollut
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- Toimittaja: Nämä NHL-seurat Carter Hartin kintereillä
- MTV: Janne Pesoselta iso paljastus – HIFK sai huippu-uutisen!
- SaiPalle paha menetys – maalitykki sairastuvalle
- KalPa-veteraanin seuraava osoite selvillä: ”Tarvitsemme tässä kohtaa leveyttä puolustuskalustoomme”
- Mikkelin Jukureiden maalivahti siirtyy vuokrasopimuksella toiseen Liiga-seuraan
- NHL-kausi lähestyy ja Nashvillen nuori tähti on yhä vailla sopimusta: ”Turhautumista pelaajan osalta”
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- Urheilucast: Nuori Liiga-tähti yritetään ryövätä rahakkaalla tarjouksella – TPS, HIFK ja Ilves apajilla!
- MTV: Janne Pesoselta iso paljastus – HIFK sai huippu-uutisen!
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- NHL:ssä jysähti jättidiili!
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Paljon nimiä vapailla markkinoilla – näillä Liiga-pelaajilla ei ole sopimusta ensi kaudelle
- Lähde: CHL-mestari lähtee JYPistä – uusi seura selvillä!
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- Ville Pokka löysi uuden joukkueen!
- Mikkelin Jukureiden maalivahti siirtyy vuokrasopimuksella toiseen Liiga-seuraan