Suomalaispelaaja yllätti täysin – NHL-varauksesta ei ollut mitään puhetta ennen sen toteutumista: ”En edes ollut pelannut nuorisomaajoukkueissa”

JYPin 18-vuotiaan Riku Tohilan nimi ei välttämättä ole suurelle yleisölle vielä kovinkaan tuttu. Yli kaksimetrinen sentteri on pelannut miesten pelejä vain Kalajoen JHT:n Suomi-sarjajoukkueessa.
Ensi kaudella edessä voi olla liigadebyytti pelaajalle, joka varattiin kesällä yllättäen NHL:ään. Chicago Blackhawks huusi Tohilan seitsemännellä kierroksella 199. numerolla.
– Ennen varaustilaisuutta ei ollut mitään puhetta, että olisi mahdollista tulla varatuksi. Varaus oli itsellekin yllätys, kun en edes ollut pelannut nuorisomaajoukkueissa, mutta toki sen eteen on tehty kovasti töitä, Kalajoelta ponnistanut pelaaja ihmetteli NHL:n nettisivujen jutussa.
– Jos mielii kamppailla pelipaikasta liigajoukkueessa, niin pitää olla nopeampi sekä sähäkämpi ja voimaa pitää olla enemmän. Joukkueella ei ole väliä, kunhan pääsen pelaamaan ja treenaamaan hyvin. Se on tärkeintä.
Hänen koko viime kausi meni U20 SM-sarjassa, jossa 41 pelissä syntyi tehot 7+8=15. Mikähän Tohilan arvioiden mukaan sai Blackhawksin mielenkiinnon heräämään?
– Semmoinen varma peli, luistelu ja kyky pelata vähän joka paikassa, sekä hyökkäys- että puolustuspelissä. Ne on varmaan asioita, jotka huomattiin. Mutta vielä pitää parantaa kaikkia osa-alueita tosi paljon ja tehdä töitä niiden eteen.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Lehti: Tässä Jakub Vranan uusi joukkue!
- HIFK:n konkarihyökkääjä löysi uuden osoitteen!
- Aatos Koivu ällistyttää Pohjois-Amerikassa – NHL-superlupaukset jätettiin tylysti kakkoseksi!
- Raimo Helmisen SaiPa teki jälleen huiman tempun!
- Ennätystehot NHL:ssä – suomalainen jäämässä ilman sopimusta: ”Ei minkäänlaista kiinnostusta”
- Ilves kiinnitti NHL:ään varatun kanadalaishyökkääjän
- Pitsiturnaus avaa kiekkokauden – näin pelataan
- Liiga-seura teki järkälemäisen hankinnan
- NHL:n suomalaislupaus nousemassa isoon rooliin? ”Olisi ansainnut paikan jo viime kaudella”
- TPS-pomo: Veli-Matti Savinaisen saaminen Turkuun yllätti – ”Oli itse yhteydessä”
- Ismo Lehkoselta hurja arvio Liiga-lupauksesta: ”Tulee voittamaan pakkien pistepörssin”
- Liiga-hyökkääjä Aarne Talvitiestä karmea uutinen
- Tämä on Petri Kontiolan tilanne – kuva julki
- Siirtopommi! Lähde: Tässä Ryan Laschin uusi seura
- HIFK:n floppihankinta löysi uuden osoitteen
- 46-vuotias seuralegenda tekee yllätyspaluun – siirtyy III-divisioonaan!
- Yllätyspaluu: Lähes 300 NHL-ottelun suomalainen siirtyy Liigaan!
- Jukurien kultakypärä: uusi seura
- Se oli siinä – lähes 300 NHL-ottelun konkari lopettaa uransa
- Tapparan MM-puolustajan sopimus purettu – loikkaa toiseen Liiga-seuraan!