Raaka kohtalo: Nuorten MM-kisojen jättimäinen sensaatio valui romukoppaan suihkukomennuksen takia – ”Tunnen pahaa oloa äijien puolesta”
Sveitsin koneet ovat yskineet Kanadassa pelattavissa alle 20-vuotiaiden MM-kisoissa urakalla, eivätkä ne meinanneet käynnistyä edes alkulohkon päätöspelissä Itävaltaa vastaan.
Käkikellomaa toki otti turnauksen avausvoittonsa nihkein numeroin 3-2 edeten puolivälieriin, mutta osasyy tuloksen takana on Itävallan oma hölmöily.
Matsin käsikirjoitus oli siis se, että ottelun voittaja lunasti paikkansa viimeisenä joukkueena puolivälieriin ja hävijän urakka päättyi alkulohkoon.
Itävalta roikkui kiinni jättimäisessä sensaatiomassa viitisen minuuttia ennen loppua numeroiden ollessa 2-2. Ajassa 55.04 peli koki dramaattisen käänteen, kun itävaltalaispakki Lorenz Lindner lensi suihkuun laitataklauksesta. Kohteena oli Jonas Taibel.
Sveitsi hyödynsi ylivoiman Attilio Biascan iskettyä 3-2-ratkaisumaalin. Itävallan turnaus päättyi tappioon, mutta tälläkään kertaa se ei putoa pääsarjojen ollessa suljettuja toistaiseksi.
– Se viiden minuutin jäähyn saaminen on vaikeaa niellä, itävaltalaisten päävalmentaja Philipp Pinter sanoi Kansainvälisen Jääkiekkoliitto IIHF:n nettisivujen mukaan.
– Sveitsillä oli hyvä ylivoima, mutta pettymys on silti suuri. Tunnen pahaa oloa äijien puolesta. He ansaitsivat enemmän, mutta olen samalla ylpeä heistä.
Itävalta oli viimeinen myös edellisissä MM-kisoissa. Silloin se tosin jäi lohkohännille kuuden pisteen erolla, ja maaleja maa onnistui tekemään yhden ainoan. Voisi sanoa, että eteenpäin on menty.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lähde: Liigan entistä tähtipuolustajaa havitellaan takaisin Suomeen!
- Lehti: Tappara on naaraamassa hirmuvahvistuksen?
- Nyt tuli puskista – Ville Leino palaa Jokereihin!
- Tunteet kuumina SHL:ssä: Markus Nurmi lensi suihkuun
- NHL-seura kutsui – TPS-järkäle suuntaa Pohjois-Amerikkaan!
- Victor Hedman: mystinen ilmoitus
- Nyt jysähti – IS: Harri Pesonen palaa Liigaan!
- HIFK:lle iso menetys: Hyökkääjäjärkäle pelikieltoon!
- Anton Lundellin loukkaantumisesta uutta tietoa – Leijonille huonoja uutisia
- SHL-seurassa käy ovi: Viisi pelaajaa ulos – mukana Leijonista tuttu kaksikko
- Urheilucast: TPS painoi järisyttävät sopimukset pöytään – Aatos Koivun osoite selvisi
- NHL:ssä ruma tappelu – joukkuekaveri itki, kommentaattori voivotteli
- Urheilucast: Tappara-pomo lensi Pohjois-Amerikkaan – tähtäimessä kova hankinta!
- IS:ltä yllättävä paljastus: Montreal ja Patrik Laine tekivät radikaalin diilin
- TPS julkaisi tiedotteen – faneille lupaus ensi kaudesta
- Urheilucast: Leijonilta uskomaton ilmoitus Liigan supertähdelle – ”Pelkuruutta”
- Podcast-väite: HIFK:n hyökkääjä loikkaa KalPan leiriin!
- Kilpavarustelu jatkuu – kahta kovaa nimeä houkutellaan Liigaan!
- JYPin valmennukselta kova ratkaisu illan pudotuspelikamppailuun!
- Joukkue uusiksi: Vaasan Sport teki suursiivouksen – 12 pelaajaa jättää seuran