Ruotsi menetti B-lohkon kärkipaikan Leijonille – Tre Kronorin kohtaama epäkohta sai satikutia tappion jälkeen: ”Katastrofi – on hyvin outoa”
HELSINKI/TAMPERE. Ruotsin MM-kisajoukkueen luotsi Johan Garpenlöv arvosteli Tampereen B-lohkon otteluohjelmaa Hockey Sverigen mukaan kovin sanoin.
Tre Kronor avasi turnauksen neljällä ottelulla viiteen päivään. Sitten ohjelmassa oli kaksi välipäivää ja sen jälkeen kolme ottelua neljään päivään.
Jälkimmäinen rykäys alkoi lauantaina USA-kohtaamisella. Ruotsi hävisi ottelun jatkoajan jälkeen maalein 2-3.
– Peliaikataulu on katastrofi. Tämä on toinen MM-turnaus peräkkäin, kun pelaamme kolme kertaa kaksi peliä putkeen, luotsi puhisi.
– Se on hyvin outoa, että MM-kisoissa voi käydä näin.
– Tämän asian päättävät ovat minun yläpuolella.
– No, voimme voittaa otteluita silti. Olemme näyttäneet sen.
Kun Ruotsi hävisi, menetti se lohkon kärkipaikan. Nyt Leijonat on tyrkyllä lohkon voittajaksi.
– Olisi tärkeää sijoittua ykköseksi tai kakkoseksi. Osittain matkustamisen välttämiseksi Helsingin puolivälierään, mutta myös puolivälierätaipaleen helpottamiseksi.
– Ei siellä huonoja joukkueita tule vastaan, mutta siellä voisi olla helpompaa (alkulohkon 1.-2. sijoilla).
Puolivälierät pelataan ristiin niin, että kummankin lohkon ykkönen kohtaa kummankin lohkon nelosen ja kakkonen kolmosen.
Ruotsi kohtaa alkulohkossa vielä Norjan ja Latvian. Niistä peleistä maa repii kaiken järjen mukaan täydet kuusi pinnaa. Pisteen edellä olevalla Suomella on jäljellä vielä ottelut pirteää Itävaltaa ja vaarallista Tshekkiä vastaan.
LUE MYÖS:
- Jokerit: uusi maalivahti selvisi!
- MTV: Jokerien maalivahti sivuun – nyt seura reagoi nopeasti
- Hankkiiko Jokerit uuden maalivahdin? Näin vastaa Tomek Valtonen
- Tomek Valtoselta karu paljastus Jokereiden tilasta: ”Fakta on se…”
- Petteri Lindbohm avasi siirtoaan TPS:ään – kysymys Olli Jokisesta veti hiljaiseksi
- Petri Matikainen JYP-tähden pelottavasta loukkaantumisesta: ”Paareilla lähti sairaalaan”
- Jokerien tuska kasvaa – JYP ryösti pisteet kotiavauksesta
- Sveitsiläisseura vahvistuu – haaviin yli 600 NHL-ottelun mies
- Jokerien ja JYPin ottelussa pelottava tilanne
- Jokerit: huippuvahvistus tekee debyyttinsä!
- Lähtö tuli – TPS:stä tuttu pelaaja vapaille markkinoille
- Aitio: Jokereiden ympärillä muhii nyt valtava siirto
- KooKoo saa huippuvahvistuksen
- Urheilucast: Patrik Laine löytämässä uuden seuran NHL:stä – ”Kiinnostus molemminpuolista”
- Iso kaappaus Liigassa: Petteri Lindbohm löysi uuden seuran
- Urheilucast: Antti Pennasesta tulossa palkkakuningas – NHL-tarjous voi sotkea kaiken
- Ville Peltonen nostettiin Sveitsissä kyseenalaisen listan kärkeen
- Jokereille jättimäinen takaisku – tähtihyökkääjä pitkään sivussa!
- Vapaille markkinoille putosi Liigasta tuttu pistetykki – sai lähtöpassit
- Patrik Laineen vaimolta vihiä tulevasta