MM-kisoissa turhia otteluita? Vedonlyöjien toiminta kertoo jotain aivan muuta: ”Peittosivat NHL:n pudotuspelit”
Jääkiekon MM-kisojen peliformaatti on saanut kritiikkiäkin ennen kaikkea alkulohkojen ns. turhien otteluitten osalta. Lisäksi ikuisuuskysymys kisojen arvon kärsimisestä tapahtuman jokavuotisuuden takia on sekin jälleen nostanut päätään.
Mielipiteitä on monenlaisia, mutta loppujen lopuksi minkä tahansa urheilutapahtuman merkityksen määrittää yleisö. Omalla tavallaan kaikkein sitoutunein yleisö löytyy siitä ryhmästä, jotka paitsi seuraavat MM-kisoja myös lyövät vetoa otteluista. Ruotsalaisen vetoyhtiö NordicBetin mukaan ei ole epäilystäkään siitä, etteikö käynnissä olevat MM-kisat todella kiinnostaisi.
– Heti kun kisat alkoivat, niin MM-kisat peittosivat NHL:n pudotuspelit vedonlyöntivaihdon osalta selvästi. Yksittäisiin otteluihin tuli selkeästi enemmän panoksia – ja tämä koskee ihan kaikkia otteluita. Kanadan, Suomen ja Ruotsin otteluissa puhutaan kolmin- tai jopa nelinkertaisesta vaihdosta NHL-peleihin verrattuna, Betsson Groupin Ruotsin MD Mattias Wennerkvist kertoo yrityksen tiedotteessa.
– Tämä kertoo selkeää kieltä siitä, että MM-kisat todella kiinnostavat ja yleisön kannalta mitään turhia otteluita ei ole.
Toistaiseksi suurimmat panostukset on nähty alkusarjan ottelussa Suomi-Ruotsi, mutta Wennerkvist on vakuuttunut siitä, että trendi on vain nouseva.
– Suomi-Ruotsi oli jo jättipeli, mutta into ja kiinnostus vain kasvavat, Wennerkvist povaa.
Lähde: Betsson Groupin tiedote
- IS: Olli Jokista viedään Jokereihin – ”On selvä homma”
- Kultaleijona sai kovaa kritiikkiä Ruotsissa – vastasi hurjalla tavalla
- IS: Raimo Helmisen Ilves-paluusta jymytieto – ”Sanotko Ilvekselle ei?”
- Lukolta karuja loukkaantumisuutisia – kaksi pelaajaa pitkään sivussa
- Yle: Ismo Lehkoselta murskaava arvio KooKoosta: ”85 prosentin varmuudella”
- IL: Jesse Puljujärveltä iso NHL-paljastus – sopimuksessa merkittävä pykälä
- Sveitsistä hurja tieto – suomalaiselle tähtikaksikolle historialliset sopimustarjoukset!
- Anton Levtchille karu takaisku Ruotsissa – edessä pitkä poissaolo
- Ilvekseen haluaa kaksi paluumuuttajaa – Raimo Helminen avainasemassa!
- Liiga-viikon topit ja flopit: Pääkaupunkiseudun ykköstaituri löytyy Espoosta
- IL: Suurseura otti yhteyttä Olli Jokiseen – nyt uusi suunta alkaa hahmottua
- IL: Jori Lehterän nimi nousi siirtohuhuihin – nyt tuli uutta tietoa!
- Urheilucast: Jori Lehterä avasi oven Liigan mestarisuosikille – tämä ratkaisee kaiken!
- IL: HIFK havittelee tätä valmentajaa riveihinsä
- Sami Kapanen sai tarpeekseen – nyt tuli poikkeuksellisen kovaa tekstiä Liigasta!
- Sopimus julki – Hannes Björnisen tulevaisuus ratkesi
- Petteri Rimpinen haukkui Hugo Alnefeltia ”läskiksi ruotsalaiseksi” – näin HIFK-vahti vastasi IS:lle
- Jokerit purki hyökkääjän sopimuksen – heti perään siirto naapuriseuraan!
- IL: Jukka Jalosen uusi työ paljastui
- IL: Jesse Puljujärvi ulos Leijonista – paljasti syyn