Nouseeko paine kattilassa Suomen MM-kisojen alla? Pekingin sensaatiomaan valmistautuminen kaukana ihanteellisesta – “Ei ole helppoa”
Piskuinen Slovakian jääkiekkomaajoukkue teki Pekingin olympiakisoissa valtavan paukun, kun se venyi kaikkien yllätykseksi maansa historian ensimmäiselle mitalisijalle ja tarkalleen ottaen pronssille.
Slovakia äityi vaikean alkulohkourakan jälkeen ilmiliekkeihin, kun pudotuspeleiessä se kaatoi järjestyksessä Saksan, USA:n ja Ruotsin. Vain Leijonat oli parempi välierävaiheessa.
Nyt maan lähtökohdat ensi kuun Tampereen ja Helsingin MM-kisoihin ovat kaikkea muuta kuin otolliset. Slovakian mukana joukkueen ensimmäisessä kokoontumisessa oli vain kahdeksan pelaajaa, slovakialainen Sport-sivusto kertoi.
– Se ei ole helppoa meille (valmennusjohdolle) eikä heille (pelaajille). Meillä on nyt neljän päivän tapaaminen, sitten tauko ja sitten toinen tapaaminen. Suomen kisoihin on aikaa, päävalmentaja Craig Ramsay selvitti.
Pienestä pelaajamäärästä huolimatta joukkueen alustava MM-kisarunko näyttää kuulemma ”kelvolliselta”.
Slovakia pelaa ennen MM-kisoja kuusi treenipeliä, joissa vastaan asettuvat kahdesti Tshekki, Norja ja Saksa.
– Pelaajana inhosin valmistavia pelejä. Niissä tai vastaavissa peleissä ei halua koskaan loukkaantua, eikä tuloksella ole mitään merkitystä.
Voisi kuvitella, että tuoreen olympiavoittajan leirissä on nyt hurjat näytönpaikat, kun joukkue saadaan kasaan vasta myöhemmin ja Pekingissäkin tuli upea onnistuminen.
– Joskus pelaaja voi haluta nousta esille liikaa ja sitä pelkään – että sellainen päättyy huonoihin asioihin, Ramsay mietti.
Slovakia pelaa Suomen MM-kisoissa Helsingin A-lohkossa yhdessä Kanadan, Saksan, Sveitsin, Tanskan, Kazakstanin, Italian ja Ranskan kanssa.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Lehti: Maalitykki Reid Gardiner vaihtaa seuraa
- Leijonista tuttu Robert Leino: uusi seura
- Leijonille huippuvahvistus – viime MM-kisojen ykköstähti liittyy joukkueeseen
- Sveitsin mestaruus ratkesi hurjalla tavalla – Leijonat-hyökkääjä maalinteossa
- NHL-fiasko! Dallas Starsin suomalaistähdet kesälomille
- Leijonat taipui avauksessa – Tshekki iski kylmän suihkun EHT-turnauksessa
- Liigan pronssipelissä murskalukemat – SaiPa kylvetti Ilveksen
- Kultaleijona Oliwer Kaski: uusi seura
- Liigan pronssipeli saa pelaajilta täystyrmäyksen: ”Älyvapain idea – ei kiinnosta ketään”
- Leijonat-puolustaja Peetro Seppälä palaa Liigaan – ”EHT-tason pelaaja”
- Keski-Euroopan ”suomalaisseurasta” ei oteta pelaajia Leijonien MM-leiriryhmään
- Urheilucast: Patrik Laineen ura voi päättyä – Mikko Lehtoselta kylmänviileä kommentti
- Lähde: Ruotsalainen tehopuolustaja palaa Liigaan yli kuuden vuoden tauon jälkeen!
- Reid Gardinerin päihittänyt maalitykki sai lähteä – siirto Tapparaan vireillä!
- Pelicans-kapteeni jättää seuran – ”Kiitos”
- Suuri suru: KalPan ja Columbuksen entinen hyökkääjä on kuollut
- Jukka Jalonen palaa Liigaan!
- AL: Heikki Liedes palaa Liigaan!
- Jokereille iso takaisku? Lähde: Tähtivahvistus löytänyt toisen työpaikan
- Liigan supertähti Simon Hjalmarsson: uusi seura