Kuluva kausi on ollut HIFK:n 18-vuotiaalle suurlupaus Aleksanteri Kaskimäelle väkevää liitoa. U20 SM-sarjassa hän iski 31 peliin peräti 40 pinnaa (19+21), lisäksi vyölle tuli jääkiekkoliigan debyytti.
HIFK:n miehissä aukesi pistetilikin, kun hän iski neljässä pelissä tehot 1+1. Talvella tuli nuorten talviolympiafestivaalien, EYOF:n kulta kotikisoista näytöstyyliin ja vielä kevään korvalla hän pelaa alle 18-vuotiaiden MM-kisoissa.
Kauden kruunaa se, että Kaskimäki varataan kesällä NHL:ään. Eliteprospectsin kasaamien lähteiden mukaan numero on jotain väliltä 20-76.
Miten nuoren miehen kasetti pysyy kasassa?
– Pitää miettiä, että mitä voisi parantaa ja koittaa onnistua seuraavassa pelissä. Jos on heikkouksia, niitä pitää koittaa parantaa, HIFK-hyökkääjä sanoi aiemmin viikolla Teamsin välityksellä.
Näytöt NHL:ään päin ovat olleet vähintääkin hyvät, mutta vielä pitäisi onnistua U18-kisoissa suuren asiantuntijajoukon edessä.
– Totta kai on vähän paineita, nyt on tärkeä näytönpaikka. Kun antaa fokuksen joukkueen peliin, tulee sitä kautta oma paras.
– Varaustilaisuutta en ole paljoa miettinyt, ne ovat kesän hommia.
Suomi pelaa kuun lopun MM-kisoissa samassa alkulohkossa Ruotsin, Sveitsin ja Latvian kanssa. Saksan turnauksen toisen lohkon muodostavat Tshekki, kisaisännät, Kanada ja USA.