Ässät lopetti yhteistyön venäläisomisteisen sponsorin kanssa: ”Raskas, mutta samalla ainoa mahdollinen lopputulema”
Ässät kertoi nettisivuillaan, että seuran ja Norilsk Nickel Harjavalta Oy:n välinen yhteistyösopimus on päättynyt keskiviikkona. Tästä eteenpäin yrityksellä ei ole näkyvyyttä Ässien peliasussa.
– Tämä oli meille raskas, mutta samalla ainoa mahdollinen lopputulema. Me emme voi Ässissä vain ummistaa silmiämme Ukrainan hädältä ja hävitykseltä, Ässien toimitusjohtaja Mikael Lehtinen kommentoi.
Ässät lisäksi kiitti Norilsk Nickel Harjavalta Oy:n henkilökuntaa pitkästä ja hyvästä yhteistyöstä.
Yhteistyön lopettamisen taustalla on Venäjän hyökkäys Ukrainaan.
Nornickel on suuri venäläinen metallurgia-alan osakeyhtiö. Se on maailman suurin nikkelin ja palladiumin tuottaja ja suurimpia platinan ja kuparin tuottajia.
Porin Ässät painotti tiedotteessa lisäksi sitä, että seura ei hyväksy minkäänlaista syrjintää kansalaisuuden tai minkään muunkaan syyn perusteella.
– Suomessa asuvat venäläiset eivät ole millään tasolla syyllisiä Ukrainan katastrofiin. Syylliset sotaan löytyvät Venäjän valtiojohdosta, eivät täältä Suomesta, tekstissä huomioitiin.
LUE MYÖS:
- Hjallis Harkimon poika löysi uuden seuran Suomesta
- NHL-seurat vaihtokaupoilla – suomalaisvahdin lähtö paikattiin nopeasti
- HIFK kokeili uutta järjestelyä Nordiksella – Olli Jokiselta suora toive
- Leevi Meriläinen vaihtaa seuraa NHL:ssä
- Sport rysäytti hyökkääjähankinnan – NHL-varaus tarttui haaviin
- Stanley Cup -mestarivahdille rahakas jatkosopimus
- Jarmo Kekäläinen iski pelaajamarkkinoille – hankki taiturimaisen NHL-veteraanin
- Tapparan pistelinko jäi ilman NHL-paikkaa
- NHL-televisiointi Suomessa laajenee – taas lisää pelejä ilmaiskanaville
- Tässä ovat Liigan uudet lisenssiehdot: putoamista ei välttämättä tapahdu
- MTV Urheilu: Jori Lehterän tilanteesta uusi tieto – nyt tuli suoraa tekstiä: ”Asiat ovat tosi huonosti”
- IS: Nyt tuli tieto Jori Lehterästä – tämä on hänen suunnitelmansa
- Urheilucast: tässä on Ilveksen ensi kauden päävalmentaja!
- Näkökulma: Olisiko tästä miehestä Jokereiden pelastajaksi?
- Jokerit julkaisi tiedotteen Tomek Valtosesta
- Urheilucast: Liigan suurseura haluaa Jori Lehterän – ”Kääntää kaikki kivet”
- Näkökulma: Jori Lehterä sai tarpeekseen HIFK:sta
- Urheilucast: Nämä Liiga-seurat havittelevat Jori Lehterää – ”On tehnyt jo konkreettisen tunnustelun”
- Lätkäpodi: Raimo Helminen yhdistettiin Liigan suurseuraan – ”Sen verran olen kuullut”
- Konsta Helenius saapui NHL-leirille – valmentajalta huomio MM-sankarin kunnosta: ”Selvästi”