Ruotsi kotiin olympialaisista järkyttävän selkäsaunan päätteeksi – toimittaja tylynä: ”Ottelu oli mahdollista katkaista teknisellä tyrmäyksellä – täyttä nöyryytystä”

Ruotsin naisten urakka Pekingin olympiakisoissa päättyi perjantaina todella tylyyn 0-11-tappioon Kanadan käsittelyssä. Länsinaapurin naisten arvokisapelit on hetkeksi pelattu, sillä maa ei kuulu MM-kisoissa pääsarjaan.
Nytkin se pääsi puolivälieriin alemmasta alkulohkosta viimeiseltä mahdolliselta sijalta.
– Meillä on pelaajia, jotka eivät ole olleet mukana tällaisessa ottelussa. Meidän on otettava opiksi tästä ja jatkettava rakentamisprojektia. Edelleen, olen ylpeä tästä joukkueesta ja saavutuksistamme, ruotsalaissentteri Michelle Löwenhielm sanoi Kansainvälisen Jääkiekkoliitto IIHF:n nettisivuilla.
– Olen ylpeä, että pääsimme näin pitkälle.
LUE MYÖS: Tässä on Leijonien todennäköisin puolivälierävastustaja
Aftonbladetin toimittaja Mats Wennerholm kirjoitti jutussaan ruotsalaisesta naiskiekkoilusta. Kun ottelu oli puolivälissä tilanteessa 9-0, toivoi journalisti jääkiekkoon nyrkkeilysääntöjä.
– Ottelu oli mahdollista katkaista teknisellä tyrmäyksellä, kun vastustaja oli täysin puolustuskyvytön.
– Peli oli täyttä nöyryytystä.
– Tätä pelkäsin sanoessani, että olisin halunnut jättää puolivälierän väliin kokonaan. Nyt tästä tulee pysyvä muisto naisten olympiaturnaushistoriaan – ei voittoa Kiinasta tai Tanskasta.
Ero Kanadan ja Ruotsin välillä on kuulemma kuin Maasta Kuuhun. Tavoitteena on kuulema silti mitalitaistelu seuraavissa kisoissa neljän vuoden kuluttua.
– Kanada on niin kaukana, ettei edes kymmenen vuoden suuri investointi riittäisi pääsemään lähelle.
– Pelkästään pronssille tähtääminen seuraavissa olympialaisissa tuntuu tarpeeksi kovalta tavoitteelta, Wennerholm näki.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Nyt puhuu Joel Armia – paljastaa Ylelle: Tämän takia vaihtoi seuraa NHL:ssä
- Liiga-seura vahvisti rivejään – haaviin hyökkääjä Pohjois-Amerikasta
- Asiantuntijat listasivat NHL:n 20 parasta sentteriä – mukana kolme suomalaista
- Carolina-hyökkääjän ura päättyi 33-vuotiaana – sai nyt uuden pestin NHL:stä
- NHL:ään varattu Pelicans-lupaus suuntaa rapakon taakse
- Lähde: NHL jää taakse – kaksinkertainen Stanley Cup -mestari löysi uuden seuran
- Colorado Avalanche vahvistuu lähes 400 NHL-ottelun tehomiehellä
- IS: Mikko Rantasta uhkaa sakkorangaistus – jätti menemättä asepalvelukseen
- Ässien liikevaihto ennätyslukemissa – tulokseen merkittävä parannus
- KalPan sairastuvalla peräti kahdeksan pelaajaa – yksi hyökkääjä sivussa useita kuukausia
- Ilvekseltä karu tiedote
- Aitio: Jokerit valmistelee isoa liikettä kulisseissa!
- Jokerit-tähti: seura vaihtuu!
- Aitio: Olli Jokinen tienaa HIFK:ssa ”posketonta” jättipalkkaa – ”Järjettömiä summia”
- Pelicansin tähtihyökkääjä vaihtaa seuraa Liigassa! MTV Urheilu: Tässä uusi osoite
- Nähdäänkö Jani Hakanpää pian Kärpissä? Kultaleijonalta suora vastaus IL:lle
- Huima arvio: Tässä NHL:n 2000-luvun tähdistöketju!
- HIFK:ssa ja Kärpissä kiekkoillut puolustaja: uusi seura
- Lähde: Rikard Grönborg vahvasti ehdolla uuteen päävalmentajapestiin
- IL: Tällaista jättipalkkaa Liigan kärkimies nettoaa!