Mestis- ja liigalegenda lopetti uransa kesken kauden – siirtyi valmentajan tehtäviin: “Suurikin lätkäsydän alkaa sulamaan, kun…”
Kuva: Juha Tamminen
Mestiksen kärkipäässä painiva Imatran Ketterä tiedotti nettisivuillaan, että Mestis- ja liigalegenda Marlo Koponen on lopettanut pelaajauransa kesken kauden.
Joukkueen kapteenina toiminut 35-vuotias pelaaja on kärsinyt tällä kaudella loukkaantumisista, eikä hän ole kuntoutunut toivotulla tavalla.
– Koen, että viime ja tämä kausi on ollut melkoista venymistä niin henkisesti kuin fyysisestikin. Imatran Ketterässä vaadittava ammattiurheilijan elämää on äärimmäisen raastavaa harjoittaa, kun siihen lisätään työ, koulu ja perhe-elämä.
– Suurikin lätkäsydän alkaa sulamaan, kun tähän sekoitukseen lisätään vielä loukkaantuminen, josta en ole toipunut toivotulla tavalla, sanoi Koponen, joka ei kuitenkaan halua pelata puolivaloilla yhtäkään ottelua.
Uransa kolme viimeistä kautta imatralaisjoukkueessa pelannut legenda vahvistaa loppukauden ajan Ketterän valmennusryhmää.
Koponen pelasi Mestiksessä kaikkiaan 342 runkosarjan ottelua ja 76 pudotuspelimatsia yhteispistein 16+105=121. Liigassa vyölle kertyi 180 runkosarjapeliä (3+12=15) ja yksi pisteetön karsintaottelu.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- KooKoo järjesti jättiyllätyksen Liigan finaaleissa!
- IL: Tällainen on Harri Pesosen jättimäinen palkkapussi JYPissä
- Jussi Ahokas: huippusuoritus!
- Roope Taponen: sopimus purettu!
- Tässä Leijonien kentälliset lauantain Sveitsi-otteluun
- NHL-seura kiinnitti tähtihyökkääjänsä – iso jatkosopimus kouraan
- Leijonista ikäviä loukkaantumisuutisia – kaksi pelaajaa ulos
- 19 vuoden odotus on päättynyt – Buffalo Sabres teki kovan tempun NHL:ssä!
- Sikailu kostautui – Mikko Rantaselle mittavat sakot
- Kanadan MM-joukkueelle huonoja uutisia
- Urheilucast: Patrik Laineen ura voi päättyä – Mikko Lehtoselta kylmänviileä kommentti
- Lähde: Ruotsalainen tehopuolustaja palaa Liigaan yli kuuden vuoden tauon jälkeen!
- Reid Gardinerin päihittänyt maalitykki sai lähteä – siirto Tapparaan vireillä!
- Liigan pronssipeli saa pelaajilta täystyrmäyksen: ”Älyvapain idea – ei kiinnosta ketään”
- Suuri suru: KalPan ja Columbuksen entinen hyökkääjä on kuollut
- AL: Heikki Liedes palaa Liigaan!
- Ilves-tähti katosi yllättäen kesken pudotuspelien – AL: nyt selvisi totuus
- Leijonille huippuvahvistus – viime MM-kisojen ykköstähti liittyy joukkueeseen
- Mestis-seura räväytti – Kärppien monivuotinen hyökkääjä palaa Suomeen!
- JYPistä potkut saanut päävalmentaja: uusi työ!