Lähde: Kolmen NHL-pelaajat megakauppa vireillä – tähtipuolustajasta tehtiin iso vaihtotarjous!
NHL:n hännillä oleva Arizona Coyotes kaupittelee tähtipuolustajaansa Jakob Chychruniä.
Sportsnetin sisäpiiritoimittaja Jeff Marek raportoi sunnuntaina, että peräti kymmenen NHL-seuraa on tiedustellut 23-vuotiaan kanadalaisen perään tämän kauden aikana.
Marekin mukaan Coyotes haluaa ykköspuolustajastaan vastikkeena nuoren NHL-pelaajan, pelaajalupauksen sekä ensimmäisen kierroksen varauksen.
Coyotes on saanut jo ainakin yhden kunnon vaihtotarjouksen.
– Tähän mennessä yksi NHL-seura on tehnyt heille tarjouksen, joka sisältää kaksi NHL:n ykköskierroksella varattua pelaajaa sekä ykköskierroksen varauksen, Marek kertoo Sportsnetin 32 Thoughts -lähetyksessä.
Marekin mukaan kilpajuoksu on kuitenkin vasta alkanut. Kuuden NHL-seuran uskotaan olevan yhä tiiviisti mukana kilvassa.
– Los Angeles Kings, Anaheim Ducks, Boston Bruins, Florida Panthers… Tässä ovat joukkueet, jotka saattavat olla mukana. NY Rangers on ainakin kilpailussa mukana. He ovat tehneet Coyotesille tarjouksen, joka sisältää hyökkääjä Vitali Kravtsovin. Columbus Blue Jackets on myös Chychrunin perässä, Marek taustoitti.
Chychrun ei ole päässyt tällä kaudella viime NHL-kauden tapaiseen lentoon. Kookas puolustaja on tehnyt tällä kaudella 29 ottelussa pisteet 2+6=8 (-31).
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- NHL-supertähdet jäämässä ulos olympialaisista – tilalle yllätysnimi?
- Jori Lehterä: iso uutinen
- Petteri Rimpisen poikkeukselliset varusteet ällistyttää rapakon takana – ”Sairaimmat mitä olen nähnyt”
- HIFK tiedottaa: kaksi uutta vahvistusta!
- Nimet julki – tässä Nuorten Leijonien MM-joukkue!
- Entinen NHL-supertähti myynnissä – torppasi siirrot kahteen eri seuraan
- Entinen NHL-hyökkääjä palasi yli neljän vuoden tauolta onnistuneesti – ansaitsi nyt uuden sopimuksen
- Nuorten Leijonien joukkue MM-kisoihin on valittu!
- Väite kulisseista: Jarmo Kekäläinen värväämässä suomalaisen luottomiehensä
- Jouluvisa: osaatko nimetä Liigan maalipörssin voittajat?
- Viisi Liiga-pelaajaa valittiin olympialaisiin!
- SK: HIFK kävi ryöstöretkellä toisessa Liiga-seurassa!
- Urheilucast: Tappara valmistelee siirtopommia – kiikarissa kaksi Leijonat-peluria
- Toimittaja: Kasper Kotkansalo palaa SHL:stä Liigaan – tässä uusi seura
- Jymypaukku! Viljami Nieminen lähtee Sportista – AL: Siirtyy toiseen Liiga-seuraan
- Joulutodistukset jaettu! Tässä on Liigan syyskauden tähdistökenttä
- Mestis-seuralta nimekäs hankinta: Haaviin 400 Liiga-pelin konkari
- Lähde: Eetu Koivistoinen palaa Liigaan!
- Liigaan tähtäävä Mestis-seura jysäytti: ”Kolme kirjainta: NHL”
- HIFK:lle kaksi paljon kaivattua vahvistusta: Geneve-Servette lainaa kaksi pelimiestä