Ville Peltonen kehui: Liigadebyytissä osuneen HIFK-lupauksen osakkeet nousussa varausennakoissa – menossa NHL:ään jopa ykköskierroksella? “Hyvät jutut olemassa”
Liiga on saanut lähiaikoina historiakirjoihin uusia maalintekijöitä, ja yksi heistä on viime viikolla osunut espoolaislähtöinen Aleksanteri Kaskimäki, 17. Pelaaja onnistui otolliseen aikaan, sillä hänellä on ensi vuonna edessään NHL:n varaustilaisuus.
Kykyjenetsintäorganisaatio Central Scouting on arvellut pitkään, että vuonna 2004 syntynyt hyökkääjä saattaisi mennä taalaliigaan kakkos- tai kolmoskierroksella. Osakkeet ovat kuitenkin olleet nousussa, ja esimerkiksi jääkiekkotilastoihin erikoistuneessa Eliteprospects-sivuston pelaajakortissa Kaskimäkeä pidetään jo ykköskierroksen nimenä. TSN:n Craig Button on arvioinut hänen varausnumeron olevan 26.
– Oli tosi hyvä kokemus. Ensimmäinen peli ja saatiin raavittua voitto. Aika paljon oli paikkoja molemmilla joukkueilta, mutta hyvä peli meiltä jokatapauksessa, 17-vuotias Kaskimäki oli sanonut HIFK:n nettisivuilla.
Pelaaja on esiintynyt tällä kaudella pääasiassa HIFK:n U20-nuorten mukana ikäluokan SM-sarjassa. Siellä kauden 21 ottelua ovat tuoneet massiiviset pisteet 15+14=29, ja tehokas meininki siirtyi siis kuin itsestään myös Liigan puolelle.
– Todella ennakkoluuloton debyytti Kaskimäeltä. Harva siinä heti maalinteossa onnistuu, se oli hyvä merkki. Hän on kova tekemään töitä. Draivi on kova. Hyvät jutut olemassa, HIFK-luotsi Ville Peltonen oli kehunut.
Monet pelaajat painottavat jutuissaan aina sitä kliseistä, mutta samalla järkevää ohjetta, jonka mukaan tulee elää päivä kerrallaan. Kaskimäki oli kuitenkin taannoin myöntänyt samalla yhtä inhimillisen ajatuksen, eli NHL:n kiehtovuuden Jääkiekkoliiton eräässä jutussa.
– Kyllä oman nimen mainitsemisen NHL:n yhteydessä ottaa innostavana ja kannustavana asiana. Ei siitä kannata ottaa paineita, koska silloin oma tekeminen menee vaan sekaisin.
Lähteet kootusti: Eliteprospects, TSN, HIFK:n verkkosivut, NHL:n suomenkieliset verkkosivut, Jääkiekkoliiton nettisivut.
- Expressen: Liiga-seura luopumassa tähtihankinnastaan?
- IS: Leijonien kulisseissa kuohuu – Heikki Hietasen Venäjä-puheet suututtivat
- Jyrkkä ilmoitus – tämä maa kieltäytyy pelaamasta Venäjää vastaan: ”Emme missään tapauksessa”
- Tappara löi pöytään sopimusuutisen – kokeneelle hyökkääjälle jatkoa
- No nyt! NHL:n supertähti haluaa vaihtaa maisemaa – seurajohdolta jyrkkä vastaus
- HIFK:n pelissä tapahtui selvä muutos – kapteeni Iiro Pakarinen paljastaa syyn
- IS: Mikko Rantasen NHL-päätöksellä hurja hinta – ”Olen noustelainen nöyrä ukko”
- Ilveksen sarjasikailija iski jälleen – lensi suihkuun paikallispelissä
- Tappara teki kovan kiinnityksen – mestarikapteenille pitkä jatkosopimus
- Venäjän MM-paluu mutkistuu – venäläismedia nosti Suomen tikunnokkaan
- IL: Suurseura otti yhteyttä Olli Jokiseen – nyt uusi suunta alkaa hahmottua
- Urheilucast: Jori Lehterä avasi oven Liigan mestarisuosikille – tämä ratkaisee kaiken!
- IS: Olli Jokista viedään Jokereihin – ”On selvä homma”
- Sami Kapanen sai tarpeekseen – nyt tuli poikkeuksellisen kovaa tekstiä Liigasta!
- Sopimus julki – Hannes Björnisen tulevaisuus ratkesi
- IL: Jukka Jalosen uusi työ paljastui
- Lähes 300 AHL-ottelun puolustaja siirtyy Liigaan!
- Ilvekseen haluaa kaksi paluumuuttajaa – Raimo Helminen avainasemassa!
- Lehtitieto: Liiga-seura menettää pistetykkinsä – uusi seura jo selvillä!
- IS: HIFK kaappaamassa kilpailijan päävalmentajan – neuvottelut jo pitkällä!