HPK:n kovat säästöt pitivät tilikauden tappiot maltillisina: ”Torjuntavoitto”

© Kuva: Juha Tamminen

HPK Liiga Oy on tehnyt kuluneelta tilikaudelta tappiota yli 84 000 euroa. Samalla liikevaihto laski 2,65 miljoonaa euroa. HPK tiedottaa asioista verkkosivuillaan.

Koronapandemian seurauksena tehdyt rajoitustoimet olivat merkittävin syy tappioihin ja liikevaihdon laskuun. Suuri osa kaudesta sujui ilman yleisöä.

HPK Liiga Oy:n toimitusjohtaja Antti Toivanen kertoo seuran noudattaneen tiukkaa kulukuria jo maaliskuusta 2020 lähtien. Vaikka tulos olikin negatiivinen, Toivanen pitää sitä maltillisena olosuhteet huomioon ottaen.

– Koko mennyt vuosi ja Liiga-kausi koronaepidemian aikana on koetellut yhtiötä ja sen työntekijöitä. Jouduimme poikkeusaikana tekemään välttämättömiä kulusäästöjä, joista yksi suurimmista oli henkilöstökulut. Kiitän koko organisaatiota avarakatseisuudesta kulukurissamme; sen noudattamisessa ja siihen osallistumisesta, kommentoi Toivanen seuran kotisivuilla.

Samalla HPK tiedotti yhtiön hallituksen pysyvän samana. Tulevalla kaudella siihen kuuluu siis edelleen Matti Vihervuori (puheenjohtaja), Tapio Vekka (varapuheenjohtaja), Mika Koskinen, Jyrki Louhi ja Mika Uutela.