Tässä on kaikki klassikon ainekset! Selostaja “sekosi” totaalisesti Lukon mestaruuden alkuhetkillä – “Joskus sanottiin, että h*lvetti jäätyy ennen kuin Lukko voittaa”
Kuva: Lukko ja Jukurit iskivät yhteen perjantaina. KUVA: Miska Miettinen.
Selostaja Risto Leinon ääni on monelle tuttu Radio Ramonasta, jossa legenda on selostanut Lukko-pelejä vuosikaudet. Eilen taisi tulla Leinollekin jonkinlainen kliimaksi, kun raumalaisjoukkue voitti liki 60 vuoden odotuksen jälkeen seurahistoriansa toisen Suomen mestaruuden.
Leino eläytyi – kuten asiaan kuuluu – mukaan täysillä. Niin täysillä, että monelle oheisen Lukon Facebook-sivujen klipin katsojalle ja kuuntelijalle tulee taatusti kylmät väreet. Video on TPS:n ja Lukon välisen neljännen finaaliottelun loppuhetkiltä, kun vierasjoukkue johti 6-2 ja oli menossa mestaruuteen voitoin 3-1.
Siinäpä sitä on klassikon aineksia vino pino:
– 40 sekuntia, lukkolaiset halaavat toisiaan, läpyjä lyödään!
– Lukon vaihtopenkki on seisaallaan! Siellä nauretaan, itketään. Voin kertoa, niin täälläkin!
– Se on mestaruus, se on mestaruus! Mailat lentävät, kypärät lentävät, hanskat lentävät!
– Isot miehet itkee kyyneliä, niin tulee itselläkin, ei voi mitään. Tätä on odotettu kaikki nämä vuodet, aivan uskomaton on tapahtunut.
– Joskus sanottiin, että h*lvetti jäätyy ennen kuin Lukko voittaa mestaruuden. Saattaa olla, että se on umpijäässä. Me tulemme täältä Turusta Raumalle Suomen mestareina. Aivan uskomaton tunne! Käsittämätön!
Sitten Leino rauhoittui.
– Nyt on pakko vähän kerätä – missä sitä Kossua on?
– Luulin, ettei meikäläistä hetkauta tässä iässä enää mikään, kun lapsetkin on tullut tehtyä ja saatua, mutta kyllä se vaan tuntuu makealta.
Selostaja muistutti seuraavaksi ala- ja ylämäistä sekä tasaisesta taapertamisesta sekä siitä, että Lukko on ollut kahden kauden ajan Liigan paras joukkue. Pitää paikkansa, ilman mutinoita.
LUE RAUMALLA MARRASKUUSSA 2019 TEHTY RISTO LEINON HAASTATTELU:
Joko Liigan pikkukaupungin joukkue yltää mestariksi? Edellisestä tuskaisen kauan, nyt kasassa hyvä lauma ilman NHL-lupausta – ”Kun menee huonosti, on se puukotusta”
LUE MYÖS:
- HIFK kokeili uutta järjestelyä Nordiksella – Olli Jokiselta suora toive
- Leevi Meriläinen vaihtaa seuraa NHL:ssä
- Sport rysäytti hyökkääjähankinnan – NHL-varaus tarttui haaviin
- Stanley Cup -mestarivahdille rahakas jatkosopimus
- Jarmo Kekäläinen iski pelaajamarkkinoille – hankki taiturimaisen NHL-veteraanin
- Tapparan pistelinko jäi ilman NHL-paikkaa
- NHL-televisiointi Suomessa laajenee – taas lisää pelejä ilmaiskanaville
- Tässä ovat Liigan uudet lisenssiehdot: putoamista ei välttämättä tapahdu
- Urheilucast: tässä on Ilveksen ensi kauden päävalmentaja!
- NHL-sääntöuudistus kuumentaa kansaa: ”Tämä on todella typerää”
- MTV Urheilu: Jori Lehterän tilanteesta uusi tieto – nyt tuli suoraa tekstiä: ”Asiat ovat tosi huonosti”
- IS: Nyt tuli tieto Jori Lehterästä – tämä on hänen suunnitelmansa
- Urheilucast: tässä on Ilveksen ensi kauden päävalmentaja!
- Näkökulma: Olisiko tästä miehestä Jokereiden pelastajaksi?
- Jokerit julkaisi tiedotteen Tomek Valtosesta
- Urheilucast: Liigan suurseura haluaa Jori Lehterän – ”Kääntää kaikki kivet”
- Näkökulma: Jori Lehterä sai tarpeekseen HIFK:sta
- Urheilucast: Nämä Liiga-seurat havittelevat Jori Lehterää – ”On tehnyt jo konkreettisen tunnustelun”
- Lätkäpodi: Raimo Helminen yhdistettiin Liigan suurseuraan – ”Sen verran olen kuullut”
- Konsta Helenius saapui NHL-leirille – valmentajalta huomio MM-sankarin kunnosta: ”Selvästi”