Ehdokkaat Liigan parhaaksi puolustajaksi julki – kuka nappaa Pekka Rautakallio -palkinnon?

Liiga julkistaa tulevana lauantaina kauden 2020-21 palkitut pelaajat. Parhaalle puolustajalle menevän Pekka Rautakallio -palkinnon ehdokkaat ovat Lukon tehokaksikko Robin Press ja Vili Saarijärvi, sekä HPK:n Elmeri Eronen.
Press voitti kuluneella kaudella puolustajien pistepörssin tehoilla 17+31=48 ja sijoittui kaiken kaikkiaan pistepörssissä viidenneksi. Myös plus-miinus-tilasto oli komea +22. Kausi oli ruotsalaispakin toinen Raumalla.
Saarijärvi puolestaan oli pakkien pistepörssin nelonen tehoilla 9+27=36. RoKin kasvatin plus-miinus-tilasto näytti peräti lukemaa +25! Saarijärvelle kausi oli ensimmäinen Lukossa ja Liigassa.
Eronen sijoittui lopulta pakkien pistepörssissä toiseksi. TPS-kasvatti iski runkosarjaan pisteet 9+31=40, plus-miinus-tilaston ollessa +14. Eronen pelasi HPK:ssa kaksi edellistä kautta.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- SaiPalle paha menetys – maalitykki sairastuvalle
- KalPa-veteraanin seuraava osoite selvillä: ”Tarvitsemme tässä kohtaa leveyttä puolustuskalustoomme”
- Mikkelin Jukureiden maalivahti siirtyy vuokrasopimuksella toiseen Liiga-seuraan
- NHL-kausi lähestyy ja Nashvillen nuori tähti on yhä vailla sopimusta: ”Turhautumista pelaajan osalta”
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- Treidi: Kallispalkkainen maalivahti kaupattiin NHL:ssä
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Suomalaistähdellä kammodebyytti SHL:ssä – sikaili itsensä pelikieltoon
- Olli Jokiselta suoraa tekstiä HIFK:sta: ”Erittäin paljon vaikeuksia”
- NHL-valmentaja auto-onnettomuudessa – ajoi päihtyneenä kolme lasta kyydissään
- Urheilucast: Nuori Liiga-tähti yritetään ryövätä rahakkaalla tarjouksella – TPS, HIFK ja Ilves apajilla!
- Paljon nimiä vapailla markkinoilla – näillä Liiga-pelaajilla ei ole sopimusta ensi kaudelle
- NHL:ssä jysähti jättidiili!
- Lähde: CHL-mestari lähtee JYPistä – uusi seura selvillä!
- Ville Pokka löysi uuden joukkueen!
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Toimittaja: Leijonat-puolustaja etsii pelipaikkaa Liigasta
- MTV: Agentti teki ison paljastuksen Leo Komarovista – tämä on kärkivaihtoehto!
- Tapparan kokoonpanossa jättimäinen poissaolo
- The Athletic: Carter Hart palaa NHL:ään – saa tällaisen sopimuksen!