Totaalinen koronafarssi: NHL-porukassa liki joukkueellisen verran taruntoja, Stanley Cup -voittajalle samalla sopimus – ”Emme voisi vähempää välittää jostain peliaikataulusta”

Koronavirus on piinannut edellisen kerran reilut kaksi viikkoa sitten pelannutta Vancouver Canucksia urakalla, eikä joukkueen leiriin ole näemmä tulossa helpotusta vieläkään.
NHL:n nettisivuilla kerrottiin, että joukkueessa on todettu viimeisimpien tietojen mukaan jopa 25 koronatartuntaa. Kun näistä peräti 21 on pelaajilla, ei Canucksissa ole käytännössä yhtään tervettä pelaajaa. Seuraa piinaavassa viruksessa on kyseessä jonkinlainen muunnos.
Nyt Vancouverilta on siirretty viikonlopun Calgary Flames -pelit. Kun NHL:n runkosarjan on tarkoitus päättyä toukokuun puolen välin paikkeilla, tulee Canucksille kiire rästipelien pelaamisen kanssa. Joukkue on pelannut vasta 37 ottelua suunnitellusta 56 pelistä, eli nyt sille on luvassa 19 matsia pitkän tauon jälkeen noin kuukauden sisään.
NHL:n varakomissaari Bill Daly sanoi maanantaina, että joukkueen kausi ei lyhene alle 56 suunnitellun ottelun.
Vaikka peruista otteluista kasa on Calgarya vastaan, ei Flamesissa katkeroiduta muuttuvan arjen vuoksi.
– Suurin huoleni on se, että nämä ovat nuoria miehiä, joilla on perheitä. He eivät näytä saavan tarvittavia rokotteita tämän hillitsemiseksi, Flames-luotsi Darryl Sutter mietti.
– Emme voisi vähempää välittää jostain peliaikataulusta. Toivomme kaikkien olevan turvassa ja paranemaan päin – toivon heidän perheiden olevan kunnossa. Ne ovat tärkeimpiä juttuja, Flamesin Johnny Gaudreau jatkoi.
Tanner Pearsonille jatkot
Vaikka Canucksissa on vaikeaa, katsotaan joukkueessa myös eteenpäin. Joukkue kiinnitti Tanner Pearsonin kolmivuotisella ja 9,75 miljoonan dollarin pahvilla juuri, kun hyökkääjästä olisi pian tullut rajoittamaton vapaa agentti.
Tällä kaudella tehot 6+5=11 (-7) nakuttanut 28-vuotias hyökkääjä on Stanley Cup -voittaja Los Angeles Kingsin väreistä kesältä 2014.
– Hän näyttää esimerkkiä. Hän pelaa hienoa kiekkoa ja tarjoaa nuorille ydinpelaajillemme korvaamatonta johtamisen kokemusta, GM Jim Benning iloitsi.
– Olemme erittäin tyytyväisiä Tannerin ja hänen perheensä jatkaessa Vancouver Canucksissa.
LUE PERJANTAIAAMUN NHL-JUTUISTA MYÖS:
NHL:n supertähti loukkaantui ja jätti kaukalon – tilasta tietoja mystisen vähän
Roope Hintz nakutti uuden ennätyksensä! Myös toinen rekordi lähenee – ja tynkäkaudella, totta kai
Mieletön pistelinko! Taas osuneen Sebastian Ahon uran alun tehoilu historiallisen kovaa valuuttaa
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Suomalaislupaukselle ikävä takaisku – NHL-leiri jää väliin
- Näin NHL-supertähti muuttaisi pudotuspelijärjestelmää: ”Juttu, josta tykkäisimme”
- NHL-legenda Eddie Giacomin on kuollut
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- Toimittaja: Nämä NHL-seurat Carter Hartin kintereillä
- MTV: Janne Pesoselta iso paljastus – HIFK sai huippu-uutisen!
- SaiPalle paha menetys – maalitykki sairastuvalle
- KalPa-veteraanin seuraava osoite selvillä: ”Tarvitsemme tässä kohtaa leveyttä puolustuskalustoomme”
- Mikkelin Jukureiden maalivahti siirtyy vuokrasopimuksella toiseen Liiga-seuraan
- NHL-kausi lähestyy ja Nashvillen nuori tähti on yhä vailla sopimusta: ”Turhautumista pelaajan osalta”
- Urheilucast: Nuori Liiga-tähti yritetään ryövätä rahakkaalla tarjouksella – TPS, HIFK ja Ilves apajilla!
- MTV: Janne Pesoselta iso paljastus – HIFK sai huippu-uutisen!
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- NHL:ssä jysähti jättidiili!
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Paljon nimiä vapailla markkinoilla – näillä Liiga-pelaajilla ei ole sopimusta ensi kaudelle
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- Lähde: CHL-mestari lähtee JYPistä – uusi seura selvillä!
- Ville Pokka löysi uuden joukkueen!
- Mikkelin Jukureiden maalivahti siirtyy vuokrasopimuksella toiseen Liiga-seuraan