Brett Hull paljasti – Mike Keenan tylytti Wayne Gretzkyä käsittämättömällä tavalla St. Louis Bluesissa
Yksi St. Louis Blues -fanien katkeria muistoja on, kun Wayne Gretzky treidattiin nuottipaitaan, mutta tämä poistui ilman jatkosopimusta vapaille markkinoille.
Yleistä tietoa jo pitkään on ollut se, että silloinen Bluesin GM ja päävalmentaja Mike Keenan ei kohdellut pelaajia hyvin. Siitäkin on ollut huhuja, ettei Gretzky ollut poikkeus, mutta Cam & Strick Podcastissa vieraillut legenda Brett Hull paljasti haastattelussaan tapauksesta todella likaisia yksityiskohtia.
Hull ja Gretzky olivat ja ovat edelleen ystäviä, ja keväällä The Great One soitti Hullille kertoakseen hyviä uutisia: hänellä oli mahdollisuus päästä tämän joukkuekaveriksi Bluesiin. Hull ei pitänyt tätä hyvänä ideana.
— Sanoin että älä tee sitä, Hull kertoo. Tämä jätkä (Keenan) on hullu, et halua pelata hänelle.
Gretzky arveli, että Iron Mike muuttuisi hänen tulonsa myötä. Hull yritti kertoa, että Keenan ei arvosta ketään pelaajaa eikä asia muutu.
— Kerroin että sinulla on vielä mahdollisuus olla tekemättä tätä ja todennäköisesti kymmenen muuta joukkuetta valmiina hankkimaan sinut joukkueeseensa.
99 piti päänsä ja liittyi Blues-organisaatioon. Viikon joukkueessa vietettyään hän kuitenkin totesi Hullin mukaan, että olisi pitänyt kuunnella.
Karuin esimerkki Keenanin kohtelusta Gretzkyä kohtaan oli lausahdus, jota ei vain ikinä sanota kaikkien aikojen jääkiekkoilijalle, jota kovempaa ei Hullin mukaan pelannut kukaan.
— Hän (Keenan) sanoi Gretzkylle, että tienaat niin paljon rahaa ettet varmaan halua enää pelata jääkiekkoa.
Kuten mainittua, Gretzky ei jatkanut kyseiseen kauteen 1995-96 umpeutunutta sopimusta Bluesin kanssa. Hän muutti New Yorkiin lopettamaan uransa kolmen Rangers-kauden päätteeksi. Ennen sopimuskauden päättymistä Keenan yritti kyllä kaikkensa saadakseen joukkueen kapteenin jäämään.
— Yhtenä yönä hän tuli koputtamaan hotellihuoneen oveen mukanaan sixpack olutta. Wayne sanoi, että mene nukkumaan.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- MM-turnaus alkaa! Näin maat pelasivat ennen U20-kisoja
- Nuoret Leijonat: Näitä Tanskan pelaajia tulee varoa!
- Lähde: Liigasta tuttu pistetykki lähti NHL:stä joulutauon aikana – miljoonasopimus revitään!
- NHL-supertähdet jäämässä ulos olympialaisista – tilalle yllätysnimi?
- Jori Lehterä: iso uutinen
- Petteri Rimpisen poikkeukselliset varusteet ällistyttää rapakon takana – ”Sairaimmat mitä olen nähnyt”
- HIFK tiedottaa: kaksi uutta vahvistusta!
- Nimet julki – tässä Nuorten Leijonien MM-joukkue!
- Entinen NHL-supertähti myynnissä – torppasi siirrot kahteen eri seuraan
- Entinen NHL-hyökkääjä palasi yli neljän vuoden tauolta onnistuneesti – ansaitsi nyt uuden sopimuksen
- Viisi Liiga-pelaajaa valittiin olympialaisiin!
- Jori Lehterä: iso uutinen
- SK: HIFK kävi ryöstöretkellä toisessa Liiga-seurassa!
- Toimittaja: Kasper Kotkansalo palaa SHL:stä Liigaan – tässä uusi seura
- Joulutodistukset jaettu! Tässä on Liigan syyskauden tähdistökenttä
- Jymypaukku! Viljami Nieminen lähtee Sportista – AL: Siirtyy toiseen Liiga-seuraan
- Mestis-seuralta nimekäs hankinta: Haaviin 400 Liiga-pelin konkari
- Liigaan tähtäävä Mestis-seura jysäytti: ”Kolme kirjainta: NHL”
- HIFK:lle kaksi paljon kaivattua vahvistusta: Geneve-Servette lainaa kaksi pelimiestä
- Lähde: Eetu Koivistoinen palaa Liigaan!