Yllättävän karu NHL-yö: Kaikki suomalaiset jäivät maaleitta – Patrik Laine ja Kaapo Kakko varjojen mailla

Taalaliigassa pelattiin sunnuntaiyönä kuusi ottelua ja kehissä oli kaikkiaan 15 sinivalkoista peluria. Pelaajamäärään nähden syntyi ihme, sillä nyt yksikään suomalaispelaaja ei onnistunut iskemään maalin maalia.
Pisteille ylsivät Nashville Predatorsin Eeli Tolvanen ja Dallas Starsin Miro Heiskanen. Kummatkin saalistivat tehot 0+1, Tolvanen Predsin 3-2-voitossa Chicago Blackhawksia vastaan ja Heiskanen 1-4-tappiossa Florida Panthersin käsittelyssä. Pekka Rinne sen sijaan torjui Predsin maalilla 27/29 kutia ja voiton.
Toisessa ääripäässä olivat tällä kertaa Columbus Blue Jacketsin Patrik Laine ja NY Rangersin Kaapo Kakko, jotka jäivät pisteittä ottaen tehotilastoon lukeman -2. Sinitakit hävisivät Detroit Red Wingsille 1-4 ja Rangers Washington Capitalsille 4-5. Hyökkääjät pelasivat noin vartin ja tilastoihin merkittiin kummallekin yksi kuti maalia päin.
Suomalaiset saavat yrittää maalien makuun pääsyä taas tiistaiyönä, jolloin taalaliigassa pelataan seitsemän ottelua.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- SM-liiga ottaa käyttöön merkittävän uudistuksen
- Nyt loppui kikkailu: NHL:ään iso sääntömuutos
- Liiga-valmentajat ovat puhuneet: tämä joukkue voittaa runkosarjan tulevalla kaudella
- Pelicans julkisti kapteenistonsa: Paluumuuttajalle C-kirjain rintaan
- Jokerit-hyökkääjä: jättimäinen pelikielto!
- Pelicansin kotihalli sai uuden nimen – sponsoriksi pitkäaikainen yhteistyökumppani
- Liiga-seura purki hyökkääjänsä sopimuksen – uusi osoite löytyi nopeasti
- Lähde: NHL:n kallis katastrofisopimus ollaan kauppaamassa – tältä treidi voisi näyttää
- Lähde: Dallasilta periaatepäätös koskien Mikko Rantasta
- Peter Forsberg rikkoi hiljaisuuden tarjotuista KHL-miljoonista – kieltäytyi jättisummasta
- Olli Jokinen tylyttää HIFK:ta ja kehuu toista Liiga-seuraa MTV:lle: ”Minulle menestyvän organisaation malli on…”
- VB: Liiga-seura yrittää kaapata Jokereista tutun tähtipelaajan!
- Lähde: NHL-supertähti kaupataan tänään
- Tässä Liiga-kauden ilmaisottelut tv:ssä
- Tähtihyökkääjä jätti Edmonton Oilersin – paljastaa nyt syyn siirron taustalta
- IS: Liiga-joukkueen johtohenkilö sai jättisakot rattijuopumuksesta
- Lähde: NHL:ssä jysähti historiallinen sopimustarjous – yllätysnimestä palkkakuningas?
- Mestiksen pistelinko: siirto Liigaan!
- Kiekko-Vantaa näytti ovea entiselle Liiga-hyökkääjälle!
- Lähde: Dallasilta periaatepäätös koskien Mikko Rantasta