”Tietysti menee vähän ihon alle” – Jokerien koneet vetelevät viimeisiä? Selkään tuli hirvittävällä tavalla, jäähykarkeloissa päällä täysi sirkus
Kuva: Mikko Taipale/Jokerit
Jokerit on ajautunut KHL:ssä ongelmiin, ja sen laulut ovat lähellä loppumistaan jo pudotuspelien avauskierroksella. Jokerit hävisi Lokomotiville pudotuspelikierroksen ensimmäisen vaiheen toisessakin pelissä, ja nyt venäläisjoukkue johtaa voitoin 2-0. Kun ensimmäinen osa päättyi 1-0, on maalinteko ollut helsinkiläisille tuskaa.
– Tietysti menee vähän ihon alle, kun ei olla saatu maaleja. Tämä oli yksi peli ja yksi kiinnitys vastustajalle. Pitkä sarja on edessä, Jokerien valmentaja Lauri Marjamäki sanoi seuran nettisivuilla.
Ja tehottomuus kauden kriittisimpään aikaan… Turhautuminen, kenties, purkautui perjantain selkäsaunassa, kun sirkusessa esimerkiksi maailmanmestarihyökkääjä Marko Anttila pisti nahinaksi Nikita Tsherepanovin kanssa ottelun päätöserässä.
Jokerien kotisivujen mukaan Lokomotiv-hyökkääjä Andre Petersson oli hakenut alati päähän kohdistuneita niittejä. Niistä räikein nähtiin kolmannessa erässä, ja kohteena oli Markus Hännikäinen. Tapauksesta ei jaettu jäähyjä, mutta telkkä lensi useammasta pöntöstä nokkapokkien myötä.
– Normaalia playoff-kiekkoa. Kaukalon sisällä tapahtuu kaikenlaista, johon pelaajat reagoivat, Marjamäki hymähti.
Jokerit otti kaikkiaan 61 jäähyminuuttia, ja isompia rangaistuksia saivat Nicklas Jensen, Artur Kajumovin kanssa tapellut Viktor Lööv, niin ikään hanskannut Anttila, Alex Grant ja Jesse Joensuu.
– Unohdetaan tämä peli mahdollisimman nopeasti ja palataan perusasioiden äärelle. Pitää puolustaa, pelata kurinalaisesti ja kamppailla. Enemmän pitää lyödä likoon niin yksilö- kuin joukkuetasollakin. Uskon, että tämän pelin loppu jätti sopivaa nälkää sunnuntain peliin, Marjamäki sanoi.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Teurastus Turussa – SaiPa kylvetti TPS:ää
- Entinen NHL-ykkösmaalivahti: KHL-sopimus
- Kärpät: loistouutinen!
- JYPiltä iso kiinnitys: ”Olisi varmasti ollut muuallakin ottajia”
- NHL-seura kiinnitti ruotsalaisvahtinsa – 12 miljoonan dollarin sopimus kouraan
- Ässät: tärkeä jatkosopimus
- Jatkaako Raimo Helminen SaiPassa? MTV: Seurapomolta vihjaileva kommentti
- HIFK-kapteeni Ilari Melart: surkea uutinen!
- Sebastian Aholle surkea uutinen – tähtihyökkääjä loukkaantui: ”Ei näytä hyvältä”
- Missä ura jatkuu? TPS-puolustajan sopimus purettu
- Urheilucast: Janne Pesosesta jymypaljastus – sivuun GM:n paikalta!
- Atro Leppänen latasi ensimmäisen maalinsa Pohjois-Amerikassa!
- Urheilucast: JYP yrittää napata toisen Liiga-seuran ykkössentteriä – omasta tähdestä kova kilpailu
- Näin Mestis-pomot kommentoivat Liigan murenemista: ”Kyllähän meitä muut sarjat kiinnostavat”
- Sportsnet: NY Rangers tarjosi Artemi Panarinille naurettavaa sopimusta NHL:ssä
- Maalitykki leikkauspöydälle – jättitehot AHL:ssä iskenyt suomalaistaituri korvaajaksi
- IL: Suomeen tulossa uusi huippusarja – Liiga tuhoutumassa!
- Kolminkertainen jäähykuningas: Mestis-sopimus – ”Vastustajat pelkäävät”
- HIFK iski tiskiin uuden hankinnan – Olli Jokinen hehkuttaa: ”luontainen maalintekijä”
- The Athletic: Carolina hieroo NHL-supertähden sisältävää vaihtokauppaa!