Se siitä kaudesta: NHL-hyökkääjän pelit pelattu vamman takia – ”Kaipaamme häntä suuresti”
Helmikuun lopulla Montreal Canadiensia vastaan loukkaantuneen Derek Stepanin kausi on ohi ylävartalovamman takia, NHL:n nettisivuilla kirjoitetaan. Taalaliigan surkimuksen, eli Ottawa Senatorsin GM Pierre Dorion on kertonut, että leikkaukseen joutuvan jenkkisentterin oletetaan olevan kunnossa taas ensi kaudella.
– Derek oli tulossa tasolleen. Kausi on ollut hänelle kaikkea muuta kuin kohtuullinen. Stepan teki hyvää työtä ketjussa Tim Stützlen ja Drake Bathersonin kanssa. Loukkaantuminen on valitettava, Sens-luotsi D.J. Smith sadatteli.
30-vuotias hyökkääjä ehti pelaamaan tällä kaudella 20 ottelua viimeistellen niissä tehot 1+5=6 (-6). Kauden viimeisissä peleissään hän sai vastuuta noin vartin tai joitain minuutteja päälle.
– On tämä kova homma, Stepan on loistava äijä. Lisäksi hän on hyvä pelaaja, hyvä johtaja. Kaipaamme häntä suuresti, Connor Brown synkisteli.
Yhdysvaltalainen peluri on esiintynyt taalaliigassa kaikkiaan 865 ottelussa pistein 188+351 (+78). Aikoinaan alle 20-vuotiaiden maailmanmestaruutta juhlinut Stepan esiintyi liigajoukkue KalPassa NHL:n työsulkukaudella 2012-13.
Sens pelasi keskiviikkoyönä Montreal Canadiensia vastaan. Habs voitti joukkueiden välisen kohtaamisen luvuin 3-1.
LUE KESKIVIIKKOAAMUN NHL-JUTUISTA MYÖS:
Verkot tötterölle urakalla! Penguins pääsi uuteen tilanteeseen – ja Kasperi Kapanen järkyttävään liekkiin: “Se oli uskomatonta”
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- NHL:n veriviholliset leipoivat vaihtokaupan!
- AL: Jukurit kaappasi yli 400 NHL-ottelun jättiläisen!
- ESPN: Yhdysvaltojen olympiavalintoja jo tiedossa
- Täystyrmäys! Colorado Avalanche murskasi St. Louis Bluesin
- MM-kisojen puolivälieräparit ovat nyt tiedossa
- Nuoret Leijonat kaatui Kanadalle – puolivälierissä edessä valtava haaste
- Ilves jysäytti ison maalivahtiuutisen!
- Connor Bedard jäi rannalle – tässä on Kanadan timanttinen olympiajoukkue
- Suomen NHL-lupaus: farmi kutsuu
- Urheilucast: Jokerit laittoi rahaa haisemaan – näin paljon SaiPan kolmikko maksoi!
- Urheilucast: Tappara teki jättikiinnityksen
- Jori Lehterä: iso uutinen
- Patrik Laineen nimi liitettiin huimaan siirtoskenaarioon
- Yli 400 Liiga-ottelun hyökkääjä lähtee HPK:sta
- Auston Matthewsista järkälemäinen siirtoehdotus – tässä supertähden tuleva seura?
- Suomalaishyökkääjä lähtee Pohjois-Amerikasta – palaa Liigaan!
- Kanadan olympiajoukkue: näin Macklin Celebrninin kävi!
- Näkökulma: Tätä vaaditaan, että Kärpät yltää keväällä pudotuspeleihin
- Lähde: Liigasta tuttu pistetykki lähti NHL:stä joulutauon aikana – miljoonasopimus revitään!
- Ruotsalaisseura pelaajakaupoilla – Liigasta tuttu kaksikko haaviin!