Voi surkeus! NHL-seuran huolet jatkuvat – kuuden miljoonan dollarin tähti pitkään sivussa

© Kuva: Getty Images

NHL-seura Minnesota Wildin loukkaantumishuolet jatkuvat.

Seura siirsi maanantain vastaisena yönä norjalaistähti Mats Zuccarellon pitkäaikaisloukkaantuneiden listalle, mikä tietää hyökkääjän sairausloman pitkittymistä. 33-vuotiaan Zuccarellon käsi operoitiin joulukuun alussa, minkä vuoksi tämä on ollut sivussa tositoimista jo alkukauden ajan.

Vain 171-senttinen norjalainen kärsi joulukuussa leikatusta vammastaan tiettävästi koko viime kauden ajan. Mies nakutti tuolloin pelaamissaan 65 runkosarjapelissä tehot 15+22=37.

Zuccarellon sairausloman pitkittyminen on jo toinen paha takaisku Wildille. Seuran viime syksyn ykkösvaraus Marco Rossi matkusti taannoin kotimaahansa Itävaltaan ja on näillä näkymin sivussa peleistä koko loppukauden ajan.