Vaisuus vihdoin muisto vain? Teuvo Teräväinen selätti karut terveyshuolet – ja sivusi komeaa ennätystä: ”Tämä on ollut kovaa aikaa”
Carolina Hurricanesin Teuvo Teräväinen kertoi Canes Country -nettisivustolle menneiden aikojen haasteista Columbus Blue Jackets -pelin tauottua. Pelaajalla on ollut tämän sanojen mukaan ongelmia koronaviruksen kanssa, ja olokin on ollut kaikkea muuta kuin normaali.
– Tänään oli ehkä ensimmäinen päivä, jolloin aloin tuntea oloa hieman paremmaksi. Tämä on ollut kovaa aikaa koronaviruksen takia, toivottavasti olen menossa parempaan päin.
Teräväinen oli tammikuussa sivussa koronakaranteenin takia. Suomalainen Stanley Cup -voittaja on pelannut tällä kaudella vasta 10 ottelua pistein 2+5=7.
– Olen väsynyt nopeasti, ja jaloille on käynyt sama juttu, koska en ole pelannut paljoakaan. Nyt kaikki alkaa tuntua paremmalle.
– Hän näytteli viimeisessä pelissään sitä, miten hän voisi pelata. Hän otti stepin parempaan. Toivottavasti hän tuntee olonsa pian sataprosenttiseksi, luotsi Rod Brind’Amour selitti Teräväisestä.
Yöllä Canesin koneet käynnistyivät hitaasti, sillä 7-3-voitossa sen ensimmäinen erä kirjattiin Jacketsille 2-3. Sitten Carolina heräsi ja voitti kaksi viimeistä erää luvuin 3-0 ja 2-0.
– Puhuimme siitä, että se ykköserä oli erä, jolla tavalla emme halunneet pelata. Meidän oli parannettava ja yksinkertaistettava peliä, laittaa kiekot sisään. Emme pelanneet meidän peliä, Teräväinen muotoili.
Joukkueensa ykkösketjun laidalla reilut 12 minuuttia luutinut Teräväinen viimeisteli nyt massiiviset tehot 1+3=4 sivuten uransa ottelukohtaisia ennätyspisteitä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Urheilucast: Tappara valmistelee järisyttävää sopimustarjousta Liigan pistehirmulle
- Liigassa ihastuttanut tähti: miljoonadiili NHL:ssä
- Lehtitieto: Jokerien ensi kauden vahvistus onnettomuudessa – kuva julki
- Kärpille hirmukiinnitys: Haaviin MM-kultaleijona!
- Antero Mertaranta hyppää uuteen pestiin – ”Kuin lottovoitto”
- KalPalle kaksi huippuvahvistusta
- MTV: Jyri Rönn teki karun paljastuksen HIFK-Ilves-kohuottelusta!
- Tässä on Aleksi Anttalaisen ensi kauden seura!
- Leijonien ja Naisleijonien otteluiden selostaja olympialaisiin on selvillä!
- IS: Jani Hakanpään tilanteesta paljastus!
- Tässä Micke-Max Åstenin uusi seura!
- Tapparalta taas kova kaappaus – IL: Haaviin TPS-legenda
- Liiga-provot: HIFK on sarjan suurin huijari
- Ruotsalaisesta NHL-vahdista leviää järkyttävä huhu: ”Meitä kuvottaa”
- SS: Tapparan huippulupaus siirtyy kilpailijan leiriin!
- Lähde: Boston Bruins laittoi Joonas Korpisalon myyntiin – tässä syy
- Jokerit-tähti ilmiliekeissä: rikkoutuuko kaikkien aikojen Mestis-ennätys?
- Urheilucast: Tappara-tähden tuore sopimus sarjan historian ylivoimaisesti arvokkain
- Missä ura jatkuu? Liigan maalipörssin voittaja vapaille markkinoille
- Jokerit vahvistuu – HS: Haaviin NHL:ssäkin piipahtanut maalivahti