Patrik Laineen lähtö ei taida sekoittaa – Winnipeg Jetsin tähti ollut tajuttomassa tikissä, ohitti jo Teemu Selänteen kovassa tilastossa
Kun Patrik Laine lähti Winnipeg Jetsistä, nousi muiden kärkihyökkääjien pelillinen arvo ja merkitys saman tien roppakaupalla. Yksi, joka huutoon on pystynyt vastaamaan, on ykkössentteri Mark Scheifele. Hän oli taas ilmiliekeissä yön 6-5-voitossa Edmonton Oilersia vastaan.
Sentteri latoi tiskiin tehot 1+2=3 maalin syntyessä pelin avauserän alkupuolella ylivoimalla – ja tuo häkki oli historiallinen. Joukkueen apukapteeni on latonut Jetsissä 50 ylivoimamaalia, jolla hän sivuutti Teemu Selänteen tilastossa seitsemänneksi.
Suomalaiset ovat latoneet Jetsissä ylivoimalla komeasti häkkejä, sillä seuraavaksi 27-vuotiaan kanadalaisen edellä on 52 ylivoimamaalin Patrik Laine. Muut edellä olevat ovat Keith Tkachuk (63), Thomas Steen (73), Paul MacLean (97) ja Dale Hawerchuk (122).
Lisäksi kun nyt Scheifelen pistesaldo on Jetsissä 7+14=21, rikkoi hän kausikohtaisesti 20 pisteen rajan historiallisen nopeasti vain 15 pelissä. Nopeammin 20 pinnan rajapyykkiin ovat yltäneet Jetsin ja sitä edeltäneen Atlanta Thrashersin historiassa vain Blake Wheeler sesongilla 2017-18 ja Ilja Kovaltshuk kaudella 2003-04.
- Suomi ei jäänyt yksin – toinenkin MM-kisamaa boikotoi Venäjää!
- MM-kisamaa torjuu Venäjän – pelaajille ei viisumeita!
- Urheilucast: Tappara viemässä kilpailijan parhaan pistemiehen!
- Urheilucast: Tappara ja Ilves saman Liiga-tähden kimpussa – tarjouskilpailu käynnissä!
- Näiden NHL-megatähtien rinnalle Nikita Kutsherov haluaa – nimet paljastuivat!
- Nikita Kutsherov haluaa vaihtaa NHL-seuraa – paljasti syyn: ”Kyse ei koskaan ollut…”
- Jääkiekkoliitolta jyrkkä linjaus Venäjästä – kaikki keinot käyttöön!
- Leijonat-puolustaja Juuso Riikola solmi uuden sopimuksen – tässä tulevien kausien seura
- Tässä Petteri Lindbohmin uusi joukkue!
- Jättipäätös – Turku uhkaa vetäytyä MM-kisaisännyydestä!
- Ismo Lehkonen listasi Liigan parhaat areenat – yllättävä kärkikolmikko: ”Siellä haisee jääkiekko”
- IS: Olli Jokista viedään Jokereihin – ”On selvä homma”
- Lähde: Jokerit virittelee vaihtokauppoja – ollut yhteydessä useisiin seuroihin!
- Liiga-seura näytti ovea kahdelle pelaajalle – yli 400 ottelun konkari nyt tarjolla!
- Olli Palola: lähtöpassit Liiga-seurasta
- Urheilucast: Jori Lehterälle lyötiin isot rahat pöytään – kaksi seuraa asialla!
- Jokerit teki kovan hankinnan – 43 tehopisteen puolustaja Helsinkiin
- Lähes 300 AHL-ottelun puolustaja siirtyy Liigaan!
- Jättisponsorille riitti – ulos MM-kisoista!
- Expressen: Liiga-seura luopumassa tähtihankinnastaan?

