Matka jatkuu – KalPan tehomiehelle uusi seura!
KalPassa viime kaudella vahvaa jälkeä tehnyt Tim Söderlund palaa kotimaahansa Ruotsiin. Linköping HC tiedotti tehneensä 28-vuotiaan hyökkääjän kanssa kevääseen 2027 ulottuvan sopimuksen.
Söderlund pelasi viime kaudella Liigassa kahden seuran riveissä. Kausi alkoi TPS:ssä, jossa hän teki 35 runkosarjaottelussa tehot 6+5=11. Sopimus turkulaisseuran kanssa purettiin tammikuussa, minkä jälkeen hyökkääjä siirtyi KalPaan.
Seuranvaihto toi samalla selvän piristysruiskeen Söderlundin otteisiin. KalPassa hän iski 18 runkosarjaottelussa tehot 10+11=21 ja täydensi kauttaan pudotuspeleissä neljällä syöttöpisteellä 11 ottelussa. Koko Liiga-kauden saldoksi muodostui 53 ottelua ja tehot 16+16=32.
Nyt Söderlundin ura jatkuu jälleen Ruotsissa. Linköpingin lisäksi hänen aiempiin ruotsalaisseuroihinsa kuuluvat Skellefteå, Frölunda, Almtuna ja Djurgården.
– Pidän todella paljon siitä suunnasta, johon Linköping haluaa mennä, ja tuntuu hienolta päästä mukaan tälle matkalle. Minulle jäi erittäin hyvä vaikutelma seurasta urheilujohdon kanssa käytyjen keskustelujen jälkeen, ja odotan innolla saapumista Linköpingiin, Söderlund sanoi seuran verkkosivuilla.
Linköpingin urheilujohtaja Broc Little uskoo Söderlundin vahvistavan joukkuetta erityisesti vauhdillaan ja energiallaan.
– Tim on pelaaja, joka tuo joukkueeseen nopeutta ja energiaa. Hän on aina valmis kilpailemaan joka kerta astuessaan jäälle. Hän pelaa kovalla vauhdilla, painostaa vastustajia ja pystyy luomaan hyökkäyspeliä monella eri tavalla, Little sanoi.
LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Aleksandr Ovetshkin ongelmissa Venäjällä
- Katso lista: Tässä kaikkien Liiga-seurojen pelaajabudjetit tulevalla kaudella
- Urheilucast: HIFK iski silmänsä Liiga-tähteen – Tappara vei nenän edestä
- Ilveksen uusi kapteeni selvillä!
- IL: Teemu Selänne nosti esiin yllättävän vaihtoehdon Patrik Laineelle
- Ässiltä tyly piikki Lukolle sosiaalisessa mediassa: ”Aikaa harjoitella 2.10. asti”
- Yle: HIFK:n miljoonat paljastuivat – yksi seura pisti vielä enemmän rahaa haisemaan
- Tässä on NHL:n 20 parasta keskushyökkääjää – suomalaiskaksikko huippusijoilla
- IS: Antti Raanta avautui synkästä Liiga-paluustaan: ”Alkoi rassata eri tavalla”
- Ex-NHL-tähden ylimielinen temppu kuohuttaa Venäjällä: ”Pukukopin syöpä”
- Mestis-seuralle nimekäs vahvistus – haaviin kaksinkertainen Suomen mestari
- Lähde: Jokerit virittelee viime hetken kaappausta Pohjois-Amerikasta
- Liigan tähtipelaaja yhä ilman seuraa – ”Ei olisi yllätys, jos…”
- Teemu Turusen korvaaja löytyi – MM-pistelinko lähellä sopimusta
- Urheilucast: HIFK:lle jättimäinen takaisku – tähtipelaajalla käsittämätöntä epäonnea!
- Onko Patrik Laineesta vielä NHL-tasolle? Näin Teemu Selänne vastaa
- Jokerit: Kaksi hyökkääjää Mestikseen
- Suomi-sarjan joukkue saa vahvistuksen Liigasta!
- Ilveksestä ja Ässistä tuttu suomalainen löysi uuden seuran – latoi viime kaudella huipputehot
- Matthew Tkachukin Florida-siirrosta uutta tietoa – pöydällä toinenkin huipputarjous