Kylmää kyytiä! Entinen NHL-tähti siirtyi kaljaliigaan – takoi nopeasti yli 100 tehopistettä
Ammattilaisuransa pelaajana keväällä 2019 päättänyt Jason Pominville on jatkanut jääkiekon parissa harrastusmielessä.
Entinen Buffalo Sabresin kapteeni pelasi viime kaudella Amherst’s Performax Hockey Leaguessa eli buffalolaisessa kaljaliigassa, jossa pistetehtailu oli melkoista. Pominville esiintyi nimittäin 19 ottelussa, joissa syntyi yhteensä 105 tehopistettä.
Kauden jälkeen yhdysvaltalaishyökkääjä kertoi USA Hockey Magazinelle, että kaljaliigassa pelaaminen menee hyvin kuntoilusta.
On sanomattakin selvää, että kuka tahansa NHL-pelaaja olisi ylivoimainen pelaaja paikallisessa kaljaliigassa, eikä Pominville ole mikä tahansa pelaaja, hän pelasi NHL:ssä 1060 runkosarjaottelua sekä 81 pudotuspeliottelua.
LUE MYÖS:
- Suomalainen NHL-superlupaus siirtyi Pohjois-Amerikkaan ja pelasi yhden ottelun – sitten tuli treidi
- Hjallis Harkimon poika löysi uuden seuran Suomesta
- NHL-seurat vaihtokaupoilla – suomalaisvahdin lähtö paikattiin nopeasti
- HIFK kokeili uutta järjestelyä Nordiksella – Olli Jokiselta suora toive
- Leevi Meriläinen vaihtaa seuraa NHL:ssä
- Sport rysäytti hyökkääjähankinnan – NHL-varaus tarttui haaviin
- Stanley Cup -mestarivahdille rahakas jatkosopimus
- Jarmo Kekäläinen iski pelaajamarkkinoille – hankki taiturimaisen NHL-veteraanin
- Tapparan pistelinko jäi ilman NHL-paikkaa
- NHL-televisiointi Suomessa laajenee – taas lisää pelejä ilmaiskanaville
- MTV Urheilu: Jori Lehterän tilanteesta uusi tieto – nyt tuli suoraa tekstiä: ”Asiat ovat tosi huonosti”
- IS: Nyt tuli tieto Jori Lehterästä – tämä on hänen suunnitelmansa
- Urheilucast: tässä on Ilveksen ensi kauden päävalmentaja!
- Näkökulma: Olisiko tästä miehestä Jokereiden pelastajaksi?
- Jokerit julkaisi tiedotteen Tomek Valtosesta
- Urheilucast: Liigan suurseura haluaa Jori Lehterän – ”Kääntää kaikki kivet”
- Näkökulma: Jori Lehterä sai tarpeekseen HIFK:sta
- Urheilucast: Nämä Liiga-seurat havittelevat Jori Lehterää – ”On tehnyt jo konkreettisen tunnustelun”
- Lätkäpodi: Raimo Helminen yhdistettiin Liigan suurseuraan – ”Sen verran olen kuullut”
- Konsta Helenius saapui NHL-leirille – valmentajalta huomio MM-sankarin kunnosta: ”Selvästi”