Karmea paljastus: NHL-huippulupaus kiusasi törkeästi kehitysvammaista nuorta – ”Hän esitti olevansa ystäväni”
Arizona Coyotesiin NHL:n tämän vuoden varaustilaisuudessa neljännellä kierroksella (111.) valitun puolustajan Mitchell Millerin taustoista on paljastunut synkkiä asioita.
Azcentral-sivusto uutisoi, että Miller olisi tunnustanut kiusanneensa törkeällä tavalla kehitysvammaista poikaa Isaiah Meyer-Crothersia neljä vuotta sitten. Meyer-Crothersin äidin mukaan hänen poikansa on henkiseltä iältään neljä vuotta muita ikäisiään nuorempi.
Ohion poliisin saamien tietojen mukaan, että Miller olisi jatkuvasti haukkunut tummaihoista Meyer-Crothersia N-sanalla sekä brownieksi.
Millerin kerrotaan myös lyöneen Meyer-Crothersia sekä pakottaneen häntä tekemään epämiellyttäviä asioita, kuten syömään pisoaarissa ollutta karkkia, jonka päälle Miller ja toinen poika olivat väitetysti virtsanneet. Miller ja toinen poika tuomittiin lopulta Ohion poliisin toimesta pahoinpitelystä ja kiusaamisesta.
Azcentralin mukaan toinen poika oli pyytänyt Meyer-Crothersilta henkilökohtaisesti anteeksi, mutta Milleristä ei ollut kuulunut mitään.
– Hän esitti olevansa ystäväni, ja hän laittoi minut tekemään asioita, joita en halunnut tehdä. Hän hakkasi minut yläasteella. Kaikki pitävät häntä jotenkin coolina, koska hän voisi päästä NHL:ään. En voi tajuta miten sellaista voi pitää coolina, joka kiusaa toista koko elämänsä ajan, Meyer-Crothers kertoi Azcentral-sivuston haastattelussa.
Millerin synkkä historia onkin nyt saanut Arizona Coyotesin todelliseen myrskyn silmään. Coyotes on yrittänyt viime aikoina työstää imagoaan tasa-arvon puolesta puhuvana organisaationa, mutta Millerin varaaminen on osoittautumassa seuralle varsinaiseksi katastrofiksi.
– En voinut uskoa silmiäni. Se, että Coyotes varasi hänet satutti sydäntäni. Oli typerää, ettei Coyotes katsonut Millerin tekemiä asioita, mutta en voi tehdä tälle asialle enää mitään, Meyer-Crothers harmitteli.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- IL: Suomeen tulossa uusi huippusarja – Liiga tuhoutumassa!
- Jesse Puljujärvi mukana! Tässä Leijonien joukkue Suomen EHT-turnaukseen
- TPS-puolustajalle napsahti pelikieltoa!
- IS: Tässä Leijonien uusi selostaja!
- Kammotaklauksella karu seuraus: Roope Hintzistä tipahti huonoja uutisia
- Maalitykki leikkauspöydälle – jättitehot AHL:ssä iskenyt suomalaistaituri korvaajaksi
- Tässä syy Jesse Puljujärven epäonnistumiseen NHL:ssä? Asiantuntija arvioi IS:lle
- Atro Leppänen latasi ensimmäisen maalinsa Pohjois-Amerikassa!
- Suomalaiskomeetta pudotettiin NHL:stä – on nyt huippuiskussa farmissa
- Ei ole totta! Roope Hintz ja Mikael Granlund loukkaantuivat NHL:ssä
- Urheilucast: Teemu Pulkkisesta iso Liiga-huhu!
- Ei ole totta! HIFK:n uusi hankinta loukkaantui heti
- Yllätyskäänne: Patrik Laine neuvottelee jatkosopimuksesta – luvassa roima palkanalennus
- Patrik Laine: yllätyskäänne!
- Patrik Laineesta surkea uutinen: edessä pitkä sairausloma!
- Atro Leppänen latasi ensimmäisen maalinsa Pohjois-Amerikassa!
- Nyt jysähti – MM-kultavahti siirtyy Jokereihin!
- Patrik Laineen vammasta tipahti karu tieto julki
- Ismo Lehkonen täräytti rajun kommentin Doug Sheddenistä: ”Toivottavasti pysyy korkki kiinni”
- Liigan kärkiseura iski pöytään ison sopimuksen!