NHL-konkari vahvistaa: jättää seuransa 14 kauden jälkeen

Detroit Red Wingsin maalivahtina kaudella 2005-06 debytoinut Jimmy Howard ei jatka seurassa ensi kaudella.
36-vuotias maalivahti kuittasi tästä kaudesta bonuksineen 5,1 miljoonaa dollaria. Ensi kaudella Red Wingsin kakkosvahdiksi pudonneen konkarin on tyydyttävä huomattavasti pienempään palkkapussiin – sikäli kun ottajaehdokkaita enää löytyy.
– Howard kertoi, että hän ei suurella todennäköisyydellä jatka Red Wingsissä, mutta tyrmäsi samalla huhut lopettamisesta, kertoo sisäpiiritoimittaja Elliotte Friedman.
– Hän paljasti lisäksi harjoitelleensa viimeiset kaksi kuukautta ja keskustelleensa perheensä kanssa mahdollisuudesta siirtyä toisen kaupungin seuraan vuoden sopimuksella, Friedman paljastaa.
Howard on pelannut Red Wingsin paidassa 14 kauden aikana yhteensä 543 runkosarjapeliä sekä 48 pudotuspeliottelua. Konkari komennettiin tällä kaudella heittopussiksi ajautuneen Red Wingsin maalille vain 27 ottelussa, joskin miehen tilastot (4,2 ja 88,2%) jättivät paljon toivomisen varaa uutta sopimusta ajatellen.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- NHL-legenda Eddie Giacomin on kuollut
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- Toimittaja: Nämä NHL-seurat Carter Hartin kintereillä
- MTV: Janne Pesoselta iso paljastus – HIFK sai huippu-uutisen!
- SaiPalle paha menetys – maalitykki sairastuvalle
- KalPa-veteraanin seuraava osoite selvillä: ”Tarvitsemme tässä kohtaa leveyttä puolustuskalustoomme”
- Mikkelin Jukureiden maalivahti siirtyy vuokrasopimuksella toiseen Liiga-seuraan
- NHL-kausi lähestyy ja Nashvillen nuori tähti on yhä vailla sopimusta: ”Turhautumista pelaajan osalta”
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- Treidi: Kallispalkkainen maalivahti kaupattiin NHL:ssä
- Urheilucast: Nuori Liiga-tähti yritetään ryövätä rahakkaalla tarjouksella – TPS, HIFK ja Ilves apajilla!
- NHL:ssä jysähti jättidiili!
- Paljon nimiä vapailla markkinoilla – näillä Liiga-pelaajilla ei ole sopimusta ensi kaudelle
- Lähde: CHL-mestari lähtee JYPistä – uusi seura selvillä!
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Ville Pokka löysi uuden joukkueen!
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- MTV: Janne Pesoselta iso paljastus – HIFK sai huippu-uutisen!
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- Toimittaja: Leijonat-puolustaja etsii pelipaikkaa Liigasta