Bruinsin tulevaisuus auki: Tuukka Raskin ja slovakialaisen sopimukset loppuvat pian – GM kommentoi
Tuukka Raskin vetäytyminen Boston Bruinsin maalilta sekoitti joukkueen arjen NHL:n syksyn pudotuspeleissä, ja lopulta joukkueen laulu loppui Tampa Bay Lightningia vastaan.
Ykkösvahdiksi nousi slovakialaistorjuja Jaroslav Halak savonlinnalaisen jäätyä sivuun. Hän ei pystynyt olemaan voittava vahti, ja torjuntaprosentti yhdeksässä pelissä jäi vaatimattomiin lukemiin 90,2.
33-vuotiasta Raskia, jonka sopimus muuten päättyy ensi kauden jälkeen, taidetaan jo odottaa takaisin.
– En ole keskustellut Tuukan kanssa sen jälkeen, kun hän lähti. Mutta toki varmistimme, että hän ja hänen perheensä voivat hyvin. En epäile lainkaan, etteikö Tuukka olisi mukanamme sekä jäällä että sen ulkopuolella, Bruinsin GM Don Sweeney muotoilee NHL:n suomenkielisten sivujen mukaan.
Hän on tyytyväinen Bruinsin maalivahtitilanteeseen, vaikka Halak ei pystynyt vastaamaan siihen huutoon, mitä hän pudotuspeleissä ykkösveskarina kohtasi.
– Maalivahtipelimme on ollut vahvaa parina viime vuonna, ja olemme tehneet hyvää työtä kartoittaessamme molempien pelaajiemme terveydentilaa ja pystyneet auttamaan heitä pysymään parhaalla tasollaan. Haluamme tehdä niin jatkossakin, ja mielestäni maalivahtitilanteemme on erittäin hyvä.
Raskin tavoin myös Halakin pahvi päättyy ensi kauteen.
– Reagoimme tulevaisuudessa sitten tarpeen mukaan. Nuoremmista veskareistamme (Dan) Vladar, (Jeremy) Swayman ja (Kyle) Keyser jatkavat taistelua peliajasta.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Leijonat: Nämä pelaajat putosivat MM-joukkueesta!
- Leijonien MM-jengi julki – mukana jymy-yllätys!
- IS: MM-unelma murskaksi – Leijonien pelaaja tylysti ulos
- Leijonat löylytti Ruotsia – Suomen NHL-tähdellä paloi käpy
- Ei hyvältä näytä – Leijonille karu uutinen!
- Kanadalta rohkea veto MM-kisoihin!
- Leijonat iskee Ruotsin kimppuun EHT:lla – Aleksander Barkov palaa kokoonpanoon
- Jukurit kiinnitti kanadalaisen tehohyökkääjän – ”Pelannut kovilla sarjotasoilla”
- Matias Mäntykivi lähtee – saa pelikaverikseen toisen entisen Ilves-tähden
- Lähde: Tässä on Pelicansin uusi urheilujohtaja
- Sensaatio on valmis – tämä maa nousee jääkiekon MM-kisoihin 20 vuoden tauon jälkeen!
- Urheilucast: Ilves löysi todellisen timantin – historiallinen pelaajasopimus vireillä!
- Urheilucast: HIFK-hyökkääjän sopimus revittiin yllättäen – siirtyy Kärppiin!
- Miro Karjalainen: ensi kauden seura selvillä!
- IS: Liigassa ja NHL:ssä pelannut suomalaistähti syytettynä naisen pahoinpitelystä
- HIFK: iso uutinen!
- Kovia tehoja Itävallassa takonut kanadalaispakki siirtyy Liigaan!
- Auston Matthews asetti kovan ehdon Torontolle – tai lähtee
- Jokerit jäi kakkoseksi – HIFK teki kaappauksen Pohjois-Amerikasta!
- Tapparalle ja KooKoolle rajuja poissaoloja: kolme pelaajaa ulkona!