Lukko sorvasi jatkopahvin kovaa työtä tehneen mestarin kanssa – ”Oli luontevaa jatkaa yhteistyötä”

Liigajoukkue Lukko tiedotti kotisivuillaan, että seura on tehnyt kahden vuoden jatkosopimuksen kykyjenetsijä Josef Boumediennen kanssa.
Entinen pelimies on ollut myös Lukon palkkalistoilla vuodesta 2018 asti. Jatkosopimuksen allekirjoittamiseen tätä ei kuulemma kauaa tarvinnut houkutella.
– Oli luontevaa jatkaa yhteistyötä. Lukko on pärjännyt hyvin ja Kallella (Sahlstedt) ja Pekalla (Virta) on selvät kuviot ja selvä visio, mihin suuntaan hommaa täytyy kehittää. Minun on ollut helppo astua tähän rooliin ja tehdä töitä yhdessä Kallen kanssa, Boumedienne toteaa.
Aikoinaan yhdessä pelanneet Boumedienne ja Sahlstedt ovat tehneet Lukossa erinomaista työtä. Joukkue näytti viime kauden runkosarjassa, että se nousi talven aikana jopa mestarisuosikiksi.
– Kun tuossa olen jutellut muiden joukkueiden edustajien kanssa, niin kyllä sieltä tuli selkeää viestiä, että Lukko olisi ollut pelottava vastustaja pudotuspeleissä. Kiva olisi ollut nähdä, miten keväällä olisi käynyt, mutta yhtä kiinnostavaa on seurata, kuinka käy, kun aloitetaan taas puhtaalta pöydältä!
Boumedienne kertoo, ettei hän ja Sahlstedt ole vielä kertaakaan kohdanneet pelaajaa, jonka hankinnasta he olisivat eri mieltä.
Pelaajaurallaan Boumedienne pelasi Suomessa usealla eri kaudella. Hän kantoi Tapparan, Kärppien ja Jokerien pelipaitoja. Ruotsalainen on kaksinkertainen suomenmestari.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Yli 400 NHL-ottelun mailataituri löysi uuden seuran!
- Lukolle synkkiä uutisia: Antti Raanta loukkaantui
- NHL:n parhaana palkittu puolustaja: ura ohi
- Kultaleijona ja ex-seura oikeudessa – likaiset yksityiskohdat julki
- Liigan supertähti loistaa nyt SHL:ssä – täysin posketon pistetahti
- Tapparalle lunta tupaan: tähtihyökkääjä tekemässä oharit?
- HIFK:lle jälleen uusi takaisku – superlupaus sairauslomalle
- Olli Jokisen HIFK sai jymyuutisen!
- Lehti: Vegas Golden Knightsin ex-NHL-huippulupauksen verestä löytyi kokaiinia – ”Hän elää epäterveellistä elämää”
- Patrik Laineeseen verrattu hyökkääjä paljastui flopiksi – löysi nyt uuden NHL-seuran!
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- MTV: Janne Pesoselta iso paljastus – HIFK sai huippu-uutisen!
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- NHL:ssä jysähti jättidiili!
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Mikkelin Jukureiden maalivahti siirtyy vuokrasopimuksella toiseen Liiga-seuraan
- Lähde: CHL-mestari lähtee JYPistä – uusi seura selvillä!
- KalPa-veteraanin seuraava osoite selvillä: ”Tarvitsemme tässä kohtaa leveyttä puolustuskalustoomme”
- The Athletic: Carter Hart palaa NHL:ään – saa tällaisen sopimuksen!
- Suomalaistähdellä kammodebyytti SHL:ssä – sikaili itsensä pelikieltoon