Voisiko tämä taituri olla Boston Bruinsin seuraava kapteeni? Sivusto lataa yllätysnimen pöytään!

Boston Bruinsilla on viimeistään lähivuosina edessä kinkkinen päätös, kun joukkueen kapteenina jo kaudesta 2006-07 toimineen Zdeno Charan ura päättyy.
43-vuotias slovakialaisjärkäle tosin vihjasi hiljattain saattavansa pelata vielä nyt kesken olevaa kautta seuraavallakin sesongilla, mutta vaihtoehtoja seuraavaksi kippariksi on jo pikkuhiljaa ryhdyttävä kartoittamaan.
Yhdysvaltalaismedia The Hockey Writers nostaa kolme päävaihtoehtoa Charan seuraajaksi.
Kaikkein selkein ja todennäköisin valinta kippariksi olisi aviisin mukaan pitkäaikainen varakapteeni Patrice Bergeron.
Jo kaudella 2003-04 NHL-uransa aloittanut ja neljästi taalaliigan parhaana puolustavana hyökkääjänä palkittu kanadalainen on joukkueen sisällä erittäin arvostettu ja nähnyt urallaan niin bostolaisseuran nousut kuin laskutkin.
Toisena vaihtoehtona tyrkyllä on myös pitkään joukkueen kapteenistoon kuulunut tshekkikeskushyökkääjä David Krejci.
Bergeronin tapaan 34-vuotias Kreijci murtautui Bruins-kokoonpanoon jo kaudella 2007-08 ja on ollut jo pitkään äärimmäisen tärkeä palanen joukkueelleen. Bostonilaisjoukkueessa tshekki on tyytynyt mukisematta rooliinsa Bergeronin takana kakkossentterinä.
Kolmantena vaihtoehtona esiin nostetaan ainakin pienimuotoinen jokerikortti: puolustaja Torey Krug.
Varaamattomana pelaajana vuonna 2012 yliopistosarja NCAA:sta saapunut Krug on kuulunut jo pitkään Bruinsin kärkipuolustajiin.
Krugin kohdalla ongelmana kuitenkin on, ettei ole lainkaan varmaa onko Bruinsilla varaa pitää taituria riveissään. Yhdysvaltalaisen 5,25 miljoonan dollarin vuositulot takaava sopimus umpeutuu kuluvan kauden päätteeksi ja pakki voi halutessaan kilpailuttaa rajoittamattomana vapaana agenttina itselleen todellisen jättisopimuksen.
The Hockey News pitää Krugia kuitenkin erittäin varteenotettavana nimenä kippariksi, mikäli tämä päätyy pidempään jatkosopimukseen Bruinsin kanssa.
Bergeronin ja Krejcin rinnallla Krugin etuna olisi ainakin ikä, jenkkipakki on ”vain” 29-vuotias.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Fanit vastaavat: osaako Ruotsi järjestää MM-kisoja ja tekikö Antti Pennanen virheen?
- Hurja vahvistus: NHL-maalitykki lähtee MM-kisoihin
- Leijonat tekee yhden ison muutoksen MM-kisoissa!
- Jokereilta jättiuutinen – kasa uusia sopimuksia julki!
- Uskomatonta draamaa – NHL-megatähti teki oman maalin vain 0,4 sekuntia ennen loppua
- Antti Pennanen: tästä kohauttaneessa ”väsymys”-kommentissa oli kyse
- Tässä ovat Leijonien ketjut seuraavaan otteluun Ranskaa vastaan
- Suomalaissensaation kausi päättyi Pohjois-Amerikassa – saako Leijonat vahvistuksen?
- MM-kisoissa kuohui – tuomari pyysi anteeksi Leijonien vastustajalta
- Lähde: Tapparan ulkomaalaisvahvistus siirtyy KHL:ään
- Urheilucast: Tässä Antti Tyrväisen uusi Liiga-seura!
- Kärppien hyökkääjä loikkaa toiseen Liiga-seuraan
- Olli Jokisen HIFK:lta yllätysveto: NHL-konkari mukaan!
- Tehomies jättää Liigan – lataa suorat sanat: ”Suomi on nähty”
- IL: Liiga-seuralta huima kaappaus – Leijonat-puolustaja haaviin!
- SHL:n mestariseura hyvästeli kaksi suomalaista – toinen matkalla Liigaan
- IL: Jokerit tekemässä huiman hankinnan mestari-KalPasta
- Jukurit hankki kolme uutta pelaajaa – Sportin työmyyrä saapuu koeajalle
- MTV: Suomen NHL-tähti sanoi ”kiitos ei” MM-kisoille
- Suomalaissensaation kausi päättyi Pohjois-Amerikassa – saako Leijonat vahvistuksen?