NHL-GM:n draft-näkemyksiä pilkattiin vuonna 2012 – tilanne kääntynytkin päälaelleen
Entinen NHL-GM Brian Burke kohautti aikoinaan, kun hän sanoi Morgan Riellyn olleen hänen papereissaan koko draftin ykkönen vuonna 2012. Konkarin puheille naureskeltiin. Lopulta Rielly varattiin Toronto Maple Leafsin toimesta viidennellä sijalla.
Jälkikäteen katsottuna Burke ei välttämättä ollut väärässä. Vuonna 2012 ykkösenä varattiin Nail Jakupov, joka osoittautui yhdeksi kaikkien aikojen flopeista. Hän on siirtynyt jatkamaan uraansa KHL:ssä.
Kakkosena Columbus Blue Jackets varasi puolustaja Ryan Murray. Puolustaja on kärsinyt jatkuvista loukkaantumisista, ja vaikka hän nousikin NHL-tasolle, ei hän ole missään nimessä edes lähellä tähtistatusta.
Kolmantena Montreal Canadiens varasi Alex Galchenyukin. Hän aloitti NHL-uransa vahvasti, mutta tällä kaudella hän nakutti ainoastaan 24 tehopistettä. Seurakin on vaihtunut kolmesti kolmen viime kauden aikana.
Neljäntenä New York Islanders varasi Griffin Reinhartin. Puolustaja pelasi NHL:ssä 37 ottelua. Nykyään hän kiekkoilee Kiinassa.
Samaan aikaan Rielly on noussut yhdeksi NHL:n parhaista kiekollisista puolustajista. Kaudella 2018-19 hän tykitti täydessä runkosarjassa tehot 20+52=72.
LUE MYÖS:
- Montreal Canadiens teki ison kiinnityksen!
- Patrik Laineen vaimolta vihiä tulevasta
- Lähtö tuli – TPS:stä tuttu pelaaja vapaille markkinoille
- Tapparasta tuttu lupaus sivuun – hakeutui NHL:n hoito-ohjelmaan
- Aleksandr Ovetshkinista julkaistiin kuva Venäjällä – poseeraa Vladimir Putinin leirissä
- Auston Matthewsin superominaisuus teki vaikutuksen NHL-ykkösvaraukseen: ”Epätodellista”
- Iso kaappaus Liigassa: Petteri Lindbohm löysi uuden seuran
- Montreal Canadiens aktiivisena NHL:ssä – nyt rysähti uusi jatkosopimus
- Jussi Tapolan seurassa raju talousahdinko – jättimäiset velat!
- Kohta rytisee: NHL-supertähden siirtosaagan ratkaisu lähellä
- THF: Jokerien haaviin tarjolla nimekäs pelaaja – todellinen yllätyskortti
- KooKoo saa huippuvahvistuksen
- IS: Nyt tuli uusi tieto Patrik Bartosakista – tähtivahdilta yllättävä ulostulo
- Jokereilta pelaajavaihto – hyökkääjä sisään, toinen ulos
- Tapparalle valtava menetys
- Tomek Valtonen sai tarpeekseen – Jokereissa tapahtui iso muutos!
- Pekka Jormakka paljasti podcastissa: tässä uusi osoite!
- Paluu vanhaan seuraan? Patrik Laineelle nousi yllättävä vaihtoehto
- Iso kunnia – Leijonien tähti valittiin jättiseuran kapteeniksi!
- Ville Peltonen nostettiin Sveitsissä kyseenalaisen listan kärkeen