Liiga-kiekkoilijoille tiukat ohjeet korona-ajan harjoitteluun – ”Vallitsevassa tilanteessa riskialtista”
Kiekkoilijoita edustava Suomen Jääkiekkoilijat ry (SJRY) ottaa nettisivullaan kantaa Liiga-pelaajien koronavirusajan harjoitteluun.
Pelaajien harjoitteluvapaa päättyy 14.huhtikuuta ja Pelaajayhdistys muistuttaa, että Suomi on asetettu 13.toukokuuta asti poikkeustilaan, joka kieltää esimerkiksi yli kymmenen hengen kokoontumiset.
Käytännössä sääntö estää joukkueharjoitukset, mutta suositus lähikontaktien välttämisestä vaikeuttaa myös harjoittelua pienemmissä ryhmissä.
– On täysin selvää, että pienryhmäharjoittelun suorittaminen on vallitsevassa tilanteessa riskialtista. Siten sellaiseen osallistuminen pitäisi olla täysin pelaajan harkinnasta riippuvainen, Pelaajayhdistys korostaa jäsenilleen suuntaamassaan tiedotteessa ja jatkaa:
– Työnantajan eli seurojen, velvollisuutena on tässä tilanteessa huolehtia tartuntariskin minimoimisesta. Jos seurat poikkeuksellisesti haluavat aloittaa pienryhmäharjoittelun ja velvoittavat pelaajat siihen, tätä koskeva päätös/ilmoitus on annettava kirjallisesti ja samassa yhteydessä seurojen annettava ohjeistus siitä, miten työ eli harjoittelu suoritetaan tartuntariski välttäen.
Pelaajayhdistyksen näkemyksen mukaan tartuntariskiä ei voida turvavälein tai muutenkaan välttää pienryhmäharjoittelussa ja katsoo että pelaajilla on työturvallisuuteensa vedoten oikeus vaatia harjoittelua itsenäisesti ja/tai etäyhteyden välityksellä vähintään 13.toukokuuta asti.
Yhdistyksen puheenjohtaja Sean Bergenheimin ja toiminnanjohtaja Jarmo Saarelan allekirjoittama ohjeistus koskee ensisijaisesti Liiga-pelaajia, mutta tiedotteessa todetaan toimintamallin olevan sama, mikäli asia konkretisoituu Mestis-pelaajien kohdalla.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kanada törttöili MM-kisoissa: kapteeni läpsytteli vastustajan takalistoa ja kättely jäi välistä
- Kärppien kärsimykset saivat jatkoa! Kahdella paikkakunnalla iskettiin hattutemput
- NHL-toimittajalta karu paljastus: Toronto heittänyt pyyhkeen kehään?
- Tapparalle surkea uutinen – pistepörssin kärkimies sivussa
- Ässät: huippu-uutinen!
- Nuorten Leijonien hyökkääjälle huipputärkeitä onnistumisia: ”Ollut vähän vaikeampi kausi”
- Suomen NHL-kohulupaus löysi viimein uuden seuran
- Näin Lauri Mikkola arvioi Nuorten Leijonien kehityskohteita: ”Välillä meni vähän pelailuksi”
- Nuorille Leijonille vakuuttava voitto MM-avauksessa!
- EHT-turnauksessa loukkaantunut suomalaispuolustaja: pitkä poissaolo
- Jori Lehterä: iso uutinen
- Viisi Liiga-pelaajaa valittiin olympialaisiin!
- SK: HIFK kävi ryöstöretkellä toisessa Liiga-seurassa!
- Joulutodistukset jaettu! Tässä on Liigan syyskauden tähdistökenttä
- Toimittaja: Kasper Kotkansalo palaa SHL:stä Liigaan – tässä uusi seura
- Jymypaukku! Viljami Nieminen lähtee Sportista – AL: Siirtyy toiseen Liiga-seuraan
- Mestis-seuralta nimekäs hankinta: Haaviin 400 Liiga-pelin konkari
- HIFK:lle kaksi paljon kaivattua vahvistusta: Geneve-Servette lainaa kaksi pelimiestä
- Liigaan tähtäävä Mestis-seura jysäytti: ”Kolme kirjainta: NHL”
- Lähde: Eetu Koivistoinen palaa Liigaan!