HäSa: HPK:n kultavahti paljastaa: joutui tylysti koirankoppiin – laitettiin sivuun lähes kaikesta: ”En ollut tervetullut”
Kuva: Juha Tamminen
HPK:n maalivahti Antti Karjalainen joutui kuluneen kauden aikana harjoittelemaan liigajoukkueen ulkopuolella, paljastaa Hämeen Sanomat (maksumuuri).
Karjalainen kertoi lehdelle, että hän joutui kauden mittaan tuomareiden pukukoppiin ja harjoittelemaan junioreiden kanssa, eikä häntä kutsuttu edes hämeenlinnalaisseuran 90-vuotisjuhlagaalaan.
– Hän (Antti Pennanen) kertoi, että on tultu päätökseen laittaa minut sivuun joukkueen toiminnasta. Perusteluiksi Pennanen sanoi taloudelliset syyt. Tämän jälkeen hän sanoi, että tarkemmin asiasta ja jatkosta kertoo urheilujohtaja Mika Toivola, Karjalainen kertaa Hämeen Sanomille.
– Tuntui ikävältä, kun minun haluttiin näkyvän mahdollisimman vähän joukkueen toiminnassa – ikään kuin mentaliteetilla poissa silmistä, poissa mielestä. HPK järjesti 90-vuotisjuhlagaalan, johon en ollut tervetullut, vaikka kaikesta huolimatta olin sopimuspelaaja ja silti osa HPK:n 90-vuotista historiaa.
Seuran päätös hämmästytti Karjalaista, joka oli esiintynyt harjoituksissa ja otteluissa kelvollisesti. Päätöksen jälkeen maalivahti ei saanut mennä edes liigajoukkueen pukukoppiin, kun joukkue oli jäällä.
– Pukuhuoneena käytin tuomarien koppia ja pelipäivinä sain pitää varusteita A-junioreiden kuivaushuoneessa, Karjalainen paljasti.
Eikä siinä vielä kaikki. Kauden jälkeen HPK kiitti verkkosivuillaan muihin maisemiin siirtyviä pelaajia. Karjalaista ei kuitenkaan muistettu tässäkään asiassa.
– En seuraa somea, mutta kuulin tästä muuta kautta. Olisivathan kiitokset tuntuneet hyvälle, mutta ei tätä kiitosten ja selkääntaputtelujen takia tehdä. Uskon, että haluttiin jatkaa samaa ”poissa silmistä, poissa mielestä” -linjaa. Minusta kuitenkin tuntuu, että HPK on niin iso yhteisö, että muutaman henkilön päätökset eivät kuvasta koko yhteisön mielipidettä, Karjalainen sanoi.
LISÄÄ AIHEESTA: HäSa: HPK:lta vastine maalivahdin rajuihin syytöksiin – ”Olemme hoitaneet kaikki tärkeimmät…”
LUE MYÖS:
- Urheilucastilta pommi Santeri Huovilasta – ”Korpeaa, ahdistaa ja v*tuttaa”
- Tuttu nimi tarjolla – Liigan mestarihyökkääjä sai lähtöpassit
- Jesse Puljujärvi: hurja temppu!
- Niko Huuhtanen koki kovia – ketjukaverin maila teki karua jälkeä: ”Tikit silmäkulmaan”
- NHL-seura näytti suomalaiselle ovea – faneilta täystyrmäys: ”Ei tässä ole mitään järkeä”
- IS: Antti Tyrväinen haluaa takaisin Liigaan – lyö tiskiin kovan väitteen
- Nyt varmistui! NHL-seuran ykköstähti teki jättiratkaisun
- Veri roiskui NHL-tähtien yhteenotossa – Mikko Rantanen: ”Sitä oli hienoa katsella”
- TPS:n jääfarssin syy selvisi – ”Ei huomattu ajoissa”
- Nyt tuli kova NHL-väite Jesse Puljujärvestä
- Urheilucast: AHL-pistetykki siirtyy Liigaan!
- Aitio: Olli Jokinen ulos HIFK:sta – yllätysnimi tarjolla tilalle
- Urheilucast: NHL-varaus palaamassa Liigaan – Jokerit, HIFK ja Kiekko-Espoo kintereillä
- IL: HIFK:n johto kriisipalaverissa – tämä on Olli Jokisen tilanne nyt
- Kai Suikkanen mylläsi KooKoo-pakan uusiksi – flopannut tähti katsomoon
- Urheilucast: Tässä on HIFK:n uusi vahvistus – haaviin NHL:ssä pelannut suomalainen!
- Jokerit jäi taakse – tässä Otso Rantakarin uusi seura!
- Toimittaja: Philadelphia teki ratkaisunsa Rasmus Ristolaisen suhteen – treidi tulossa
- Liiga-seuralta raju ilmoitus – kuusi saa lähteä
- Jymypaukku! Atte Ohtamaa jatkaa uraansa Liigassa – mutta ei Kärpissä