HäSa: HPK:n kultavahti paljastaa: joutui tylysti koirankoppiin – laitettiin sivuun lähes kaikesta: ”En ollut tervetullut”
Kuva: Juha Tamminen
HPK:n maalivahti Antti Karjalainen joutui kuluneen kauden aikana harjoittelemaan liigajoukkueen ulkopuolella, paljastaa Hämeen Sanomat (maksumuuri).
Karjalainen kertoi lehdelle, että hän joutui kauden mittaan tuomareiden pukukoppiin ja harjoittelemaan junioreiden kanssa, eikä häntä kutsuttu edes hämeenlinnalaisseuran 90-vuotisjuhlagaalaan.
– Hän (Antti Pennanen) kertoi, että on tultu päätökseen laittaa minut sivuun joukkueen toiminnasta. Perusteluiksi Pennanen sanoi taloudelliset syyt. Tämän jälkeen hän sanoi, että tarkemmin asiasta ja jatkosta kertoo urheilujohtaja Mika Toivola, Karjalainen kertaa Hämeen Sanomille.
– Tuntui ikävältä, kun minun haluttiin näkyvän mahdollisimman vähän joukkueen toiminnassa – ikään kuin mentaliteetilla poissa silmistä, poissa mielestä. HPK järjesti 90-vuotisjuhlagaalan, johon en ollut tervetullut, vaikka kaikesta huolimatta olin sopimuspelaaja ja silti osa HPK:n 90-vuotista historiaa.
Seuran päätös hämmästytti Karjalaista, joka oli esiintynyt harjoituksissa ja otteluissa kelvollisesti. Päätöksen jälkeen maalivahti ei saanut mennä edes liigajoukkueen pukukoppiin, kun joukkue oli jäällä.
– Pukuhuoneena käytin tuomarien koppia ja pelipäivinä sain pitää varusteita A-junioreiden kuivaushuoneessa, Karjalainen paljasti.
Eikä siinä vielä kaikki. Kauden jälkeen HPK kiitti verkkosivuillaan muihin maisemiin siirtyviä pelaajia. Karjalaista ei kuitenkaan muistettu tässäkään asiassa.
– En seuraa somea, mutta kuulin tästä muuta kautta. Olisivathan kiitokset tuntuneet hyvälle, mutta ei tätä kiitosten ja selkääntaputtelujen takia tehdä. Uskon, että haluttiin jatkaa samaa ”poissa silmistä, poissa mielestä” -linjaa. Minusta kuitenkin tuntuu, että HPK on niin iso yhteisö, että muutaman henkilön päätökset eivät kuvasta koko yhteisön mielipidettä, Karjalainen sanoi.
LISÄÄ AIHEESTA: HäSa: HPK:lta vastine maalivahdin rajuihin syytöksiin – ”Olemme hoitaneet kaikki tärkeimmät…”
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Tähän NHL-seuraan Patrik Laine olisi halukas siirtämään – vuosipalkka jäisi matalaksi
- Pelicans rysäytti julki tärkeän kiinnityksen!
- Jokereille tuntuvat tappiot – tässä syyt
- NHL:n tutkinta ohi – tämä on päätös kohuvalmentaja Mike Babcockin suhteen
- Jukurit-vahti ulos Liigasta – tässä uusi joukkue
- Niilo Halonen: uusi joukkue
- Kulisseissa kytee yllätys: Jarmo Kekäläinen tavoittelee suomalaista NHL-vahvistusta
- Ismo Lehkoselta suora arvio – tämä suomalaistähti vaihtaa seuraa NHL:ssä: ”On muuten ottajia”
- Jukurit teki kaappauksen Ilveksestä – huippulupaus haaviin!
- Lähteet: Jesperi Kotkaniemeä tarjottu vaihdossa jättipalkkaisesta NHL-hyökkääjästä
- Matthew Tkachukin haukkunut pelaaja sai lähtöpassit Floridasta – ”Voiko olla sattumaa?”
- Kova kaappaus: Leijonien kultavahti palaa Liigaan!
- Urheilucast: Jokerit teki hurjan naarauksen – haaviin Liigan parhaana palkittu puolustaja!
- Jarmo Kekäläinen NHL-tähtisentterin perässä – Antti Mäkinen: ”Mä tiedän”
- Suuri suru: MM-kultahyökkääjä kuollut äkillisesti – takana yli 600 NHL-ottelua
- Lähteet: Jesperi Kotkaniemeä tarjottu vaihdossa jättipalkkaisesta NHL-hyökkääjästä
- HIFK purki hyökkääjänsä sopimuksen yllättäen – siirto Kärppiin tuli nyt julki
- Liiga-seuran ykköstähti tähtäsi NHL:ään – nyt päätös on lopullinen
- Siirtopommi Liigassa – Markus Nutivaara yllättävään osoitteeseen!
- Jesperi Kotkaniemi sai vuolaat kehut venäläistähdeltä – ”Ei voi korostaa liikaa”