NHL:n tulikuuma pelaaja kahteen urotekoon – kehut menivät pistepörssissä jo ”teksti-tv-sijoille” nousseelle suomalaisyllättäjälle: ”Todella hyvä näkemys pelistä”
Carolina Hurricanesilla riitti sunnuntaiyönä aihetta riemuun NHL:ssä, kun joukkue kaatoi Florida Panthersin Teuvo Teräväisen johdolla luvuin 4-2. Suomalaishyökkääjä saalisti ottelussa peräti kolme syöttöpinnaa, ja noista kaikki olivat komeasti ykkössyöttöjä.
Turbo-lempinimeä totteleva suomalainen oli ottelun kakkostähti. Teräväisen peliaika kirjattiin tilastoihin numeroin 19.31, ja hyökkääjä sai vastuuta niin yli- kuin alivoimallakin. Tehomiehen plusmiinussaldo oli hulppea +3.
– Turbolla on todella, todella hyvä näkemys pelistä, joukkuekaveri ja ykkösparin puolustaja Dougie Hamilton (1+1) kehui Hurricanesin kotisivuilla.
Tehomiehen kehut Teräväisen suuntaan ovat mieltäylentäviä, kun pakki on itse pelannut suoraan sanottuna järjettömän kauden. Hamiltonin tehot ovat 10+15=25.
Nyt 26-vuotiaasta kanadalaisesta tuli ensimmäinen kymmenen maalin rajan rikkonut puolustaja NHL:ssä tämän kauden osalta.
Lisäksi Hamilton teki eräänlaista seurahistoriaa, kun hän ylsi mainittuun kymmeneen maaliin nopeammin kuin kukaan muu puolustaja Hurricanesin ja sitä edeltäneen Hartford Whalersin historiassa. Justin Faulk naputti kymmenen pömpeliä kasaan 28 pelissä kaudella 2015-16.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- NHL-fiasko! Dallas Starsin suomalaistähdet kesälomille
- Leijonat taipui avauksessa – Tshekki iski kylmän suihkun EHT-turnauksessa
- Liigan pronssipelissä murskalukemat – SaiPa kylvetti Ilveksen
- Kultaleijona Oliwer Kaski: uusi seura
- Liigan pronssipeli saa pelaajilta täystyrmäyksen: ”Älyvapain idea – ei kiinnosta ketään”
- Leijonat-puolustaja Peetro Seppälä palaa Liigaan – ”EHT-tason pelaaja”
- AL: Heikki Liedes palaa Liigaan!
- JYPistä potkut saanut päävalmentaja: uusi työ!
- HPK: maajoukkuepuolustajan sopimus purettu!
- Liigan pudotuspeliennakko – Tappara & KooKoo: Rysähtääkö finaalisarjassa kaikkien aikojen sensaatio?
- Keski-Euroopan ”suomalaisseurasta” ei oteta pelaajia Leijonien MM-leiriryhmään
- Reid Gardinerin päihittänyt maalitykki sai lähteä – siirto Tapparaan vireillä!
- Lähde: Ruotsalainen tehopuolustaja palaa Liigaan yli kuuden vuoden tauon jälkeen!
- Pelicans-kapteeni jättää seuran – ”Kiitos”
- Urheilucast: Patrik Laineen ura voi päättyä – Mikko Lehtoselta kylmänviileä kommentti
- Suuri suru: KalPan ja Columbuksen entinen hyökkääjä on kuollut
- Jukka Jalonen palaa Liigaan!
- Jokereille iso takaisku? Lähde: Tähtivahvistus löytänyt toisen työpaikan
- AL: Heikki Liedes palaa Liigaan!
- Liigan supertähti Simon Hjalmarsson: uusi seura