Raju ratkaisu! Liiga-jumbo antoi lähtöpassit luottoveskalleen – nappasi Leijonista tutun konkarin tilalle
Liigassa jumboksi jämähtänyt Vaasan Sport vahvistaa maalivahtiosastoaan Niko Hovisella.
Seura kertoo tehneensä kokeneen torjujan kanssa loppukauden diilin. Samalla Sport kertoo, ettei organisaation pitkäaikainen luottovahti Mika Järvinen jatka enää organisaatiossa.
Taustalla on seurajohdon halu vahvistaa joukkueen maalivahtipeliä. Hovinen on ollut alkukauden ilman seuraa.
– Alkukauden perusteella koimme, että tarvitsemme vahvistusta maalivahtiosastolle. Kartoituksen jälkeen asiat etenivät nopeasti ja saimme Nikon hankittua Vaasaan, Sportin urheilutoimenjohtaja Markus Jämsä kommentoi.
30-vuotias Hovinen on kiinnostava paluumuuttaja Liigaan. Leijonissa keväällä 2011 MM-kultaa voittanut vahti aloitti viime kautensa KalPassa. Hän siirtyi kesken kauden Saksan DEL-liigassa pelaavaan Iserlohn Roostersiin.
Sportin matkaan Hovinen liittyy tiistaina. Häneltä odotetaan paljon Vaasassa: Sport on kerännyt ensimmäisestä kahdeksasta Liiga-pelistään vain seitsemän pistettä.
– Toivomme ja uskomme, että saamme tästä positiivisen sykäyksen oikeaan suuntaan ja kaikki hyppäävät mukaan kelkkaan. Käyttämätöntä potentiaalia joukkueessa on paljon, Jämsä lisää.
- Venäjältä raju hyökkäys Suomea vastaan – nyt pilkataan jo mielenterveyttä!
- Venäjän MM-paluu sai jälleen yhden sponsorin jyrähtämään – uhkaa vetäytyä kisoista!
- Liiga-seuralta pelaajauutisia – kiinnitti yli 500 ottelun konkarin, maalivahti lainalle Suomi-sarjaan
- HIFK vahvisti jättiuutisen – uusi päävalmentaja selvillä!
- SaiPa reagoi Raimo Helmisen lähtöön – uusi päävalmentaja selvillä
- Nyt se on varmaa – Raimo Helminen palaa Ilvekseen!
- Urheilucast: HIFK kahden Liigan supertähden perässä
- Venäjän MM-paluusta valtava kohu – nyt jyrähti pääsponsori: uhkaa lähdöllä
- Urheilucast: Jokerit kaupittelee neljää tähteään – iski silmänsä Liigan maalikuninkaaseen
- Dallasissa suomalaisdraamaa – Miro Heiskanen loukkaantui, Mikko Rantanen teki historiaa
- Ismo Lehkonen listasi Liigan parhaat areenat – yllättävä kärkikolmikko: ”Siellä haisee jääkiekko”
- Liiga-seura näytti ovea kahdelle pelaajalle – yli 400 ottelun konkari nyt tarjolla!
- Olli Palola: lähtöpassit Liiga-seurasta
- Lähde: Jokerit virittelee vaihtokauppoja – ollut yhteydessä useisiin seuroihin!
- Urheilucast: Jori Lehterälle lyötiin isot rahat pöytään – kaksi seuraa asialla!
- Jokerit teki kovan hankinnan – 43 tehopisteen puolustaja Helsinkiin
- Jättisponsorille riitti – ulos MM-kisoista!
- Lähes 300 AHL-ottelun puolustaja siirtyy Liigaan!
- Urheilucast: Tappara viemässä kilpailijan parhaan pistemiehen!
- Expressen: Liiga-seura luopumassa tähtihankinnastaan?