Kritisoitu NHL:n suomalaispelaaja löi jauhot suuhun ihan kaikille – tähän on pystytty edellisen kerran liki 40 vuotta sitten: ”Hän on ollut satumainen”
Neljä ottelua, neljä voittoa.
Siinä 31-vuotiaan vahti Mikko Koskisen saldo NHL:ssä aikavälillä 8.-18. lokakuuta. Edmonton Oilersin veräjänvartija on pysäytellyt pikkumustia noissa peleissä huimalla 93,4 prosentin tarkuudella. Päästettyjen maalien keskiarvo on hieno 2,20.
Kun kerran antautunut vahti torjui viimeeksi Detroit Red Wingsin nurin, varmisti suomalainen historiallisen tempun. Koskinen on vasta toinen vahti kautta Oilers-historian, joka on pystynyt voittamaan kaikki kauden neljä ensimmäistä mittelöä. Toinen on Andy Moog kaudella 1983-84.
Toisin, ja hienommin sanottuna, Koskisen kaltaiseen vireeseen Edmontonin tolppien välissä ei ole pystytty lähes 40 vuoteen! Mehusteluun on aihetta.
Mikko Koskinen is just the second goaltender in @EdmontonOilers franchise history to win each of his first four games of a season. The other: Andy Moog (4-0-0 in 1983-84). #NHLStats
LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Tässä Nuorten Leijonien joukkue kauden päätösturnaukseen!
- Urheilucast: Tappara, Kärpät ja HIFK tappelivat samasta kiekkotähdestä – valinta tehty!
- Florida heitti hanskat tiskiin – Leijonien MM-joukkueelle karmea uutinen
- Teemu Pulkkinen: joukkue vaihtuu!
- Paljastus kulisseista: Tästä syystä Patrik Lainetta istutetaan katsomossa
- Leijonat-puolustaja vahvisti siirtonsa – myös NHL-unelma elää: ”Saattaa olla viimeinen mahdollisuuteni”
- Expressen: HIFK:sta tutun Luke Martinin ensi kauden osoite selvillä
- Jesse Puljujärvi trillerin ratkaisijana – pelasti joukkueensa kesälomalta
- IS: Jukka Jaloselta tyly ilmoitus Liiga-seuroille
- Urheilucast: Liiga-seuralle järkälemäinen vahvistus – ”Tässä teidän kärkihankinta”
- Urheilucast: Valtteri Puustinen jättää NHL:n – siirto yllättävään Liiga-seuraan vireillä
- Aleksander Barkov: se oli siinä
- Urheilucast: Tappara teki kovan ryöstön Raimo Helmisen SaiPasta!
- Urheilucast: Jokerit teki kaappauksen Tapparasta – haaviin mestarihyökkääjä!
- Kärpissä ovi käy – neljä pelaajaa ulos!
- IL: Tässä Anrei Hakulisen ensi kauden seura!
- Urheilucast: Ei pelkästään Harri Pesonen – JYP hieroo myös toista siirtopommia!
- IL: Jokerit ja TPS jäivät nuolemaan näppejään – suomalaishyökkääjä siirtymässä Pohjois-Amerikasta HIFK:hon!
- Niko Huuhtanen: uusi seura
- Otto Kivenmäki: uusi seura selvisi!
