Kärkipään varauksen ura uhkaavasti jumissa! NHL-seuran GM uskoo suomalaiseen yhä, pelaajalta karuja kommentteja: ”Raskasta aikaa henkisesti”

AHL-joukkue Utica Cometsissa viime kauden valtavalla tahdilla aloittaneen Olli Juolevin (jutun kuvassa toinen oikealta) osalta lupaavan oloinen sesonki päättyi rajuun pettymykseen. Syyskauden 18 ottelussa peräti tehot 1+12=13 iskenyt nuorten maailmanmestari loukkasi polveaan siinä määrin, että hän alkaa olemaan vasta nyt, melkein vuoden myöhemmin pelikunnossa.
Loukkaantuminen oli Vancouver Canucksin juhannuksen 2016 ykköskierroksen viidennelle varaukselle luonnollisesti raju paikka.
– Minulla oli suuria toiveita kauden suhteen. Tiesin aloittaneeni kauden upeasti ja pelanneeni hyvää jääkiekkoa Uticassa. Toivoin tekeväni vaikutuksen Vancouveriin joulun jälkeen, Juolevi manaa The Athleticille.
– Se oli raskasta aikaa henkisesti, ehdottomasti.
21-vuotias pakki on tehnyt töitä kovasti ”monimutkaisen” polvileikkauksen jälkeen, lähde kirjoittaa. Canucksin GM Jim Benning uskoo Juoleviin – edelleen.
– Koen niin, että Olli on tulevaisuudessa meillä todella hyvä pelaaja.
– Tiedän, minkä tyyppinen pelaaja hän on ja haluaa olla vastakin.
Benning painottaa, että vaikka Juolevilla on ollut huonoa tuuria loukkaantumisten kanssa, on kyseessä osaava pelaaja.
– Hän on älykäs kiekon kanssa. Hän voi olla yksi puolustuksemme peruselementeistä seuraavan kymmenen vuoden ajan. Olen aina uskonut häneen.
Nuo viime kauden pelit ovat pakille ainoat AHL:ssä, eikä NHL:ssä otteluita ole kertynyt vyölle vielä ainuttakaan. Reilu parikymppisen pakin ura ei ehkä ole lähtenyt ihan sillä tavalla liitoon, mitä vitosvaraukselta voisi uskaltaa kuvitella.
Onko pieni varausnumero antanut paineita Juoleville?
– ”Varjossa” on helpompaa olla. Mutta en todellakaan välitä varausnumerosta. Olen onnellinen Vancouverissa ja oletukseni mukaan meillä on edessä vielä hienoja asioita.
Ihmiset haluavat nähdä pelaajan NHL:ssä.
– En tosiaan seuraa sosiaalista mediaa paljoakaan, mutta tiedän, että siellä on paljon intohimoisia faneja, jotka haluavat nähdä minut pelaavan Vancouverissa. Ja juuri sitä varten minä työskentelen.
– Minulla on ollut paljon huonoa onnea. Mutta toivon, että saan olla nyt terve ja saan mahdollisuuteni.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Lehti: Michael Jolyn uusi seura selvisi!
- NHL:n kesän kuumimman vapaan agentin kohtalo selvillä – ”Voin vahvistaa”
- Välit poikki – NHL-seura kauppaa megalupauksen pois!
- Niilo Halonen löysi uuden seuran
- Liigan mestaripuolustaja löysi uuden seuran!
- Leijonat-sentteri Juho Lammikko solmi yksisuuntaisen NHL-sopimuksen!
- Brad Marchand teki uskomattoman tempun – samaan yltänyt vain Mario Lemieux
- Florida voiton päässä mestaruudesta – suomalaiset piinasivat Edmontonia
- Edmonton-valmennukselta kova ratkaisu – Kasperi Kapaselle kävi kova kohtalo
- Muuttoliike länsinaapurista jatkuu! AL: Tapparalle uusi ruotsalaisvahvistus
- MTV: Tämä seura haluaa nyt Liigaan – ”Panostettu 20 miljoonaa”
- AL: Henrik Haapala siirtyy Liigaan – tässä uusi seura
- NHL jää taakse – suomalaisvahti siirtyy Liigaan!
- Kaleva: Kultaleijona neuvottelee sopimuksesta Kärppien kanssa
- Expressen: Tässä on Kärppien lupaama pelaajahankinta
- Entisen Liiga-tähden sopimus purettiin Sveitsissä!
- Tappara saamassa huippuvahvistuksen NHL:stä
- Huhumylly käy kuumana: onko tässä Brad Marchandin seuraava osoite NHL:ssä?
- Urheilucast: Jättipalkkaa nauttineen Tommi Tikan Kärpät-diilistä iso paljastus
- Jonathan Toewsista iso paljastus: tekee seuravalinnan näiden kahden joukkueen välillä