Kahdesti Stanley Cupin voittoa tällä vuosikymmenellä NHL:ssä juhlinut Pittsburgh Penguins aikoo vahvistaa kokoonpanoaan vielä ennen kauden alkua, kertoo seuran asioihin keskittyvä Pittsburgh Hockey Now -sivusto.

Kiekkosivusto väittää varsinkin kahden sopimuksettoman hyökkääjän, Valeri Nitshuskinin ja Drew Staffordin olevan Penguins-johdon listalla pelaajista, joille seura saattaa tarjota testisopimusta harjoitusleirin alkaessa.

Puolustajista sivusto kertoo ainakin Michael Stonen sekä entisen Penguins-luuta Ben Lovejoyn herättäneen seurajohdon kiinnostuksen.

Seuran on ennen mahdollisia testisopimuksia ratkaistava kuitenkin mm. puolustaja Marcus Petterssonin tilanne. Nuori ruotsalainen on tällä hetkellä rajoitettu vapaa agentti. Penguinsin tiukka palkkakattotilanne ei sekään mahdollista nykyisellään isojen ruuvausten tekemistä kokoonpanoon.