Aleksander Barkovilta rajua tekstiä – on kyllästynyt jatkuvaan sukeltamiseen: ”Siitä voi syyttää vain pelaajia”
Florida Panthersin kippari Aleksander Barkov kertoi NHL.comin suomenkieliselle sivustolle olevansa kyllästynyt pettymyksiin. Joukkue jäi viime kaudella runkosarjaan kuudennen kerran seitsemän viime kauden aikana. Suomalaisen mitta alkaa olemaan täynnä.
– Enää ei ole tekosyitä. Emmekä usko, että tarvitsemme niitä. Teemme tuhoa jo runkosarjassa, jatkamme toivottavasti pudotuspeleihin ja jatkamme niissä pitkälle.
Pantteripaidat pääsevät tavoittelemaan pudotuspelipaikkaa mielenkiintoisen kesän jälkeen. Joel Quenneville on noussut päävalmentajaksi, Sergei Bobrovski puolestaan on joukkueen uusi ykkösvahti.
Uusia kasvoja ovat myös Anton Strålman, Noel Acciari ja Brett Connolly.
– Meillä oli aiemminkin hyvä joukkue, jonka olisi pitänyt ainakin päästä pudotuspeleihin. Uuden kauden alla ei kuitenkaan huvita muistella menneitä. Meillä on pari hyvää uutta pelaajaa ja uusi valmentaja.
– Kaikki ovat täällä voittaakseen. Parin viime vuoden joukkueen kanssa oli turhauttavaa jäädä pudotuspelien ulkopuolelle. Siitä voi syyttää vain pelaajia, suomalainen latasi.
Uusi luotsi Quenneville näkee, että Panthers on hyvissä käsissä, kun sen kipparina toimii nimenomaan Barkov.
– Hän on huikea ammattilainen, jääkiekkofriikki, jonka omistautuminen tälle lajille hakee vertaistaan. Se on rohkaisevaa. Johtajamme ja ykköspelaajamme on tuollainen pelaaja ja ihminen.
– Hän on hiljainen tyyppi, mutta hoitaa asiat oikealla tavalla.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Nyt jysähti – NHL-legenda valmis tekemään paluun eläkepäiviltä!
- Viisi Liiga-pelaajaa valittiin olympialaisiin!
- SK: HIFK kävi ryöstöretkellä toisessa Liiga-seurassa!
- TSN: Marc-Andre Fleurystä tipahti hurja NHL-siirtohuhu!
- Jesperi Kotkaniemi oltiin lähellä kaupata NHL:ssä – ”Tarjous oli pöydällä”
- Spengler Cup 2025
- SaiPa julkisti isoja sopimusuutisia – teki kovan kiinnityksen!
- NHL:n floppiseura reagoi: valmentajapotkut
- Mikael Granlund: hirmuvire!
- IL: Kasimir Kaskisuo siirtyy Suomeen – tässä uusi osoite!
- Urheilucast: Tappara valmistelee siirtopommia – kiikarissa kaksi Leijonat-peluria
- Urheilucast: Jokerit ja Tappara virittelevät jymykaappausta Kärpistä!
- Leo Komarov: uusi joukkue!
- Toimittaja: Kasper Kotkansalo palaa SHL:stä Liigaan – tässä uusi seura
- Jymypaukku! Viljami Nieminen lähtee Sportista – AL: Siirtyy toiseen Liiga-seuraan
- Mestis-seuralta nimekäs hankinta: Haaviin 400 Liiga-pelin konkari
- HIFK:lle kaksi paljon kaivattua vahvistusta: Geneve-Servette lainaa kaksi pelimiestä
- Ismo Lehkoselta tyly arvio Liigan epäonnistujasta: ”Ihan p*skaa kiekkoa”
- Liigaan tähtäävä Mestis-seura jysäytti: ”Kolme kirjainta: NHL”
- Toimittaja: Kiekko-Espoo teki valintansa – tässä ensi kauden päävalmentaja!