Huhhuh, mikä meriittilista! Tiesitkö? Liigajoukkueen tuore vahvistus sai viime kaudella käytännössä jokaisen palkinnon, mitä voi saada

Liigajoukkue Lahden Pelicans hankki alkavaksi kaudeksi hyökkäykseen melkoisen potentiaalisen nimen. Pääsarjassa aiemmin 64 ottelua tehoin 8+7=15 pelannut Miro-Pekka Saarelainen putsasi viime talven päätteeksi Mestiksessä käytännössä koko palkintopöydän.
Pelaajat äänestivät tykin Mestiksen parhaaksi pelaajaksi, lisäksi Saarelainen oli sarjan paras hyökkääjä, paras maalintekijä, pistepörssin voittaja ja saipa hän myös Kultainen Kypärä -palkinnon.
Pelipaikaltaan hyökkääjien on vaikeaa enää saada oikein muita palkintoja.
Maalilinko iski 50 runkosarjan ottelussa uskomattomat tehot 36+30=66.
– Meidän kentällä lähti heti runkosarjan alusta peli rullaamaan ja tykkäsimme pelata toistemme kanssa. Ajattelimme pelistä samalla tavalla. Saimme paljon vastuuta ja sitä kautta tulosta rupesi tulemaan, hyökkääjä mietti Pelicansin Twitter-tilin videolla.
#PelicansFi #Liiga
Saarelaisen kausi oli nappisuoritus läpi talven, vaikka K-Vantaa jäi runkosarjaan.
– Ensimmäiset pelit menivät hyvin. Se kasvatti itseluottamusta. Se ei lakannut toimimasta oikeastaan missään vaiheessa.
Mestiksen läpimurto on pelannut Liigassa aiemmin HIFK:ssa ja KooKoossa. Nyt luvassa lienee uusi tuleminen ja murtautuminen myös pääsarjan huipulle?
– Totta kai. Koen, että olen nyt paljon valmiimpi, kuin mitä olin HIFK-aikoina. Olen vanhentunut ja kypsyyttä on tullut lisää, 25-vuotias hyökkääjä heitti.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- KalPa oli tyly vieras Lappeenrannassa! SaiPa selkä seinää vasten
- NHL-pelaajat ovat puhuneet: tässä on kolme sarjan parasta kiekkoilijaa
- NHL-ykkösvaraus solmi pitkän jatkosopimuksen – ”Käänteentekevä pelaaja”
- Kohuhyökkääjä lähtee – HIFK näytti ovea kahdelle pelaajalle
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Tulikuuma Sebastian Aho tulitti Carolinan jatkoon – teki historiallisen tempun
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov