Suru-uutinen: Tappara-legenda menehtyi – Ville Nieminen muistelee lämmöllä: ”Pelin aivot sentterinä”
Tiistai-iltana saatiin surullisia uutisia, kun Tappara-legenda Pertti Koivulahti menehtyi 67-vuotiaana.
Entinen tamperelaisseuran hyökkääjä pelasi upean ja mittavan pelaajauran. Seurauskollinen tamperelainen pelasi Tapparan lisäksi ainoastaan yhden kauden ajan itävaltalaisen Klagenfurter AC:n riveissä.
Koivulahti toimi myös kahdeksalla kaudella kirvesrintojen kapteenina sekä saavutti joukkueessa kolme Suomen mestaruutta.
Keskushyökkääjänä pelannut Koivulahti oli myös tuttu kasvo Suomen maajoukkueesta.
– Tapparan pelin aivot sentterinä ja valmentajana Komu Koivulahti on poissa. Päästivät Ranen kanssa minut lähelle kuuntelemaan ja katselemaan, sellaisena kuin olin. Kiitos, nykyisin Pelicansia valmentava Ville Nieminen kirjoitti Twitterissä.
Pelaajauransa jälkeen Koivulahti toimi kahdeksan kauden ajan Tapparan liigajoukkueen apuvalmentajana.
Tapparan pelin aivot sentterinä ja valmentajana Komu Koivulahti on poissa. Päästivät Ranen kanssa minut lähelle kuuntelemaan ja katselemaan, sellaisena kuin olin. Kiitos. #Tappara
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lähde: Liigasta tuttu pistetykki lähti NHL:stä joulutauon aikana – miljoonasopimus revitään!
- NHL-supertähdet jäämässä ulos olympialaisista – tilalle yllätysnimi?
- Jori Lehterä: iso uutinen
- Petteri Rimpisen poikkeukselliset varusteet ällistyttää rapakon takana – ”Sairaimmat mitä olen nähnyt”
- HIFK tiedottaa: kaksi uutta vahvistusta!
- Nimet julki – tässä Nuorten Leijonien MM-joukkue!
- Entinen NHL-supertähti myynnissä – torppasi siirrot kahteen eri seuraan
- Entinen NHL-hyökkääjä palasi yli neljän vuoden tauolta onnistuneesti – ansaitsi nyt uuden sopimuksen
- Nuorten Leijonien joukkue MM-kisoihin on valittu!
- Väite kulisseista: Jarmo Kekäläinen värväämässä suomalaisen luottomiehensä
- Viisi Liiga-pelaajaa valittiin olympialaisiin!
- SK: HIFK kävi ryöstöretkellä toisessa Liiga-seurassa!
- Jori Lehterä: iso uutinen
- Toimittaja: Kasper Kotkansalo palaa SHL:stä Liigaan – tässä uusi seura
- Joulutodistukset jaettu! Tässä on Liigan syyskauden tähdistökenttä
- Jymypaukku! Viljami Nieminen lähtee Sportista – AL: Siirtyy toiseen Liiga-seuraan
- Mestis-seuralta nimekäs hankinta: Haaviin 400 Liiga-pelin konkari
- Liigaan tähtäävä Mestis-seura jysäytti: ”Kolme kirjainta: NHL”
- HIFK:lle kaksi paljon kaivattua vahvistusta: Geneve-Servette lainaa kaksi pelimiestä
- Lähde: Eetu Koivistoinen palaa Liigaan!