Liigan runkosarjan arvosanat: Tässä ovat TOP 5 -riman alittaneet hyökkääjät
Kuva: Juha Tamminen
Liigan runkosarja on viimein tullut päätökseensä ja pudotuspelit pääsevät vauhtiin lauantaina. 60 otteluun mahtui jälleen runsaasti mielenkiintoisia käänteitä, läpimurron tehneitä pelaajia ja odotukset alittaneita pelureita. SuomiKiekko-sivusto päätti rankata pudotuspelejä odotellessa kiekkoilijat molemmista ääripäistä.
Tässä artikkelissa keskitymme odotukset alittaneisiin hyökkääjiin. Arvioissamme kiinnitimme huomiota pelaajan rooliin sekä tehtyyn tulokseen.
5. Manuel Ganahl, Pelicans/Lukko
Itävallan maajoukkueesta tuttu Manuel Ganahl oli paperilla mielenkiintoinen vahvistus Liigaan. Hän oli vuosia nakuttanut hyviä tehopisteitä nousevassa EBEL:ssä. Suomessa hän ei kuitenkaan ollut edes pelipaikan arvoinen. 47 ottelussa maalihanat jäivät avaamatta ja syöttöpisteitä kertyi kahdeksan kappaletta.4. Juha-Pekka Hytönen, JYP
Sentterikonkari Juha-Pekka Hytönen ei ole enää vanhemmalla iällään 50 tehopisteen Liiga-tykki. Silti häneltä olisi voinut odottaa runsaasti johtajuutta ja kokemusta, mutta JYP pelasi ailahtelevaisesti ja sitoutumattomasti läpi kauden kokeneista runkopelaajista huolimatta. Kapteeni Hytönen paukutti runkosarjassa 19 tehopistettä.3. Patrick Björkstrand, TPS
Viime kaudella Patrick Björkstrand ihastutti otteillaan ja näytti, että potentiaalia paljon kovempiinkin pistemääriin löytyy. Kaikki työkalut löytyvät pakista kovempiinkin liigoihin, mutta tällä sesongilla tanskalaishyökkääjä ei ole näyttänyt tähtistatuksen pelaajalta. 59 ottelussa hän sai aikaan vaivaiset tehot 10+10.
2. Antti Erkinjuntti, Tappara
Kun Antti Erkinjuntti lähti Sveitsiin, hän oli EHT-tason pelaaja ja Liigan parhaita laitahyökkääjiä. Hän nakutti tuolloin piste-ennätyksensä ja pelasi isolla sydämellä vaihdosta toiseen. Täksi kaudeksi Erkinjuntti palasi Tapparaan vain varjona entisestä itsestään. Hän teki runkosarjassa tehot 7+20, vaikka ympärillä pyörii erinomaisia pelimiehiä.1. Topi Nättinen, SaiPa
Topi Nättinen tuli tähän kauteen Liigan supertähti-statuksella huikean läpimurtokauden jälkeen. Paperilla nuoren hyökkääjän piti olla mukana taistelussa pistepörssin kärkisijoista. Sen sijaan Nättinen taantui rivihyökkääjäksi, vaikka pelasi edelleen isossa roolissa. Kauden saldona syntyi tehot 3+16, 23 pistettä vähemmän kuin viime kaudella. Lue artikkelisarjan muut jutut: Tässä ovat TOP 5 -riman alittaneet puolustajat Tässä ovat TOP 5 -riman ylittäneet puolustajat Tässä ovat TOP 3 -riman ylittäneet maalivahdit Tässä ovat TOP 3 -riman alittaneet maalivahdit Tässä ovat TOP 5 -riman ylittäneet hyökkääjätLUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- HIFK:n hankinta jäi flopiksi – uusi seura löytyi
- Nyt väläytellään hurjaa ratkaisua – Patrik Laine NHL-supertähden rinnalle?
- Neuvottelut käynnissä – Rasmus Ristolaisesta kova NHL-huhu
- Tapparan mestarihyökkääjä: uusi seura!
- Mikko Rantasen Dallasissa tapahtuu – yllättävä NHL-seura haluaa maalitykin
- Suomalaisjärkäle palkittiin – NHL-sopimus kouraan!
- HS: Fanien raivo roihahti – Jokerit-pomo kertoo, miksi kohuttu ratkaisu tehtiin
- Siirtopommi muhii – Jarmo Kekäläiselle avautui valtava mahdollisuus!
- Matka jatkuu – KalPan tehomiehelle uusi seura!
- NHL-supertähti muutti mielensä – hyväksyi siirron Dallasiin!
- Tommi Kivistö jättää joukkueensa vakavien perhesyiden vuoksi – entinen Liiga-puolustaja värvättiin tilalle
- Neuvottelut käynnissä – Rasmus Ristolaisesta kova NHL-huhu
- Mikko Rantasen Dallasissa tapahtuu – yllättävä NHL-seura haluaa maalitykin
- Pikkuleijonien ykkösvahti siirtyy rapakon taakse – tässä uusi osoite
- Tapparan mestarihyökkääjä: uusi seura!
- Nyt väläytellään hurjaa ratkaisua – Patrik Laine NHL-supertähden rinnalle?
- SHL-maalivahti siirtyy Liigaan – tässä uusi osoite!
- Tehopuolustaja palaa Liigaan – Expressen: Tässä uusi seura
- Urheilucast: Kultaleijonan rahakas NHL-tarjous sivu suun – taustalla uskomaton syy
- NHL-supertähti muutti mielensä – hyväksyi siirron Dallasiin!