Jäätävä määrä fysiikkaa tarjolla: NHL-kolossista tulossa vaihtotavaraa – ”Todennäköisesti kaupataan pois”
TSN:n toimittaja Darren Dreger uskoo, että New York Rangersiltä voidaan odottaa hyvinkin vauhdikasta kaupankäyntiä ennen helmikuun 25. päivä olevaa siirtorajaa.
Yhtenä seuran varmimpana lähtijänä pidetään puolustaja Adam McQuaidia, jonka 2,75 miljoonan dollarin vuosipalkan sopimus päättyy tähän kauteen.
– Kun katson tätä New York Rangersin joukkuetta, niin ainakin McQuaid todennäköisesti kaupataan pois. Myös Mats Zuccarello on alkanut herättämään kiinnostusta NHL:ssä, Dreger mainitsi TSN Toronto 1050 -radiokanavalla.
32-vuotias McQuaid on ollut Rangersin takalinjan fyysisiä uhkia tällä kaudella. Miestä ei tunneta kovana pistelinkona, vaan järisyttävänä taklaajana, joka pystyy myös tarvittaessa heittämään hanskat jäähän.
– Hän on merkittävä hahmo Rangers-kopissa. Tiedän, että hänestä pidetään siellä paljon. Oikeastaan en olisi edes yllättynyt, jos hänet kaupattaisiin ja sen jälkeen hän solmisi kesällä sopimuksen Rangersin kanssa, Dreger arveli.
McQuaidin potentiaalisena kohteena pidetään ainakin Toronto Maple Leafsiä.
– Torontossa saatetaan katsoa omaa rosteria ja sanoa: ”McQuaid voisi tuoda loppukaudeksi apua, joka auttaisi meitä isossa kuvassa. Hän on syvyyspelaaja. Hänellä on luonnetta. Hän on fyysinen.” En ehkä kuitenkaan sanoisi, että hän on sitä, mitä Maple Leafs tarvitsee tällä hetkellä, mutta hänellä on sitä särmää. Se olisi jotain, mikä ei varmasti haittaisi, sisäpiiritoimittaja ynnäsi.
- MM-kisamaa torjuu Venäjän – pelaajille ei viisumeita!
- Urheilucast: Tappara viemässä kilpailijan parhaan pistemiehen!
- Urheilucast: Tappara ja Ilves saman Liiga-tähden kimpussa – tarjouskilpailu käynnissä!
- Näiden NHL-megatähtien rinnalle Nikita Kutsherov haluaa – nimet paljastuivat!
- Nikita Kutsherov haluaa vaihtaa NHL-seuraa – paljasti syyn: ”Kyse ei koskaan ollut…”
- Jääkiekkoliitolta jyrkkä linjaus Venäjästä – kaikki keinot käyttöön!
- Leijonat-puolustaja Juuso Riikola solmi uuden sopimuksen – tässä tulevien kausien seura
- Tässä Petteri Lindbohmin uusi joukkue!
- Jättipäätös – Turku uhkaa vetäytyä MM-kisaisännyydestä!
- Jättisponsorille riitti – ulos MM-kisoista!
- Ismo Lehkonen listasi Liigan parhaat areenat – yllättävä kärkikolmikko: ”Siellä haisee jääkiekko”
- IS: Olli Jokista viedään Jokereihin – ”On selvä homma”
- Lähde: Jokerit virittelee vaihtokauppoja – ollut yhteydessä useisiin seuroihin!
- Liiga-seura näytti ovea kahdelle pelaajalle – yli 400 ottelun konkari nyt tarjolla!
- Olli Palola: lähtöpassit Liiga-seurasta
- Urheilucast: Jori Lehterälle lyötiin isot rahat pöytään – kaksi seuraa asialla!
- Jokerit teki kovan hankinnan – 43 tehopisteen puolustaja Helsinkiin
- Lähes 300 AHL-ottelun puolustaja siirtyy Liigaan!
- Expressen: Liiga-seura luopumassa tähtihankinnastaan?
- Jättisponsorille riitti – ulos MM-kisoista!